Македонски несекојдневни ситуации

Кристалната пештера во Дебар, со каква во светот освен нас може да се пофали само Мексико

Дали сте слушнале за рудникот Кнауф? Дебарчани се добро запознаени со ова место, но голем дел од жителите на Македонија имаат само слушнато за неговото постоење, но не и што крие рудникот. На прв поглед рудниците изгледаат „здодевно“, сепак овој рудник има сосема нова димензија благодарение на „Кристалната пештера“. Во селото Долно Косоврасти се наоѓа

Историја која тоне во заборав: Куќата на првата „Македонска крвава свадба“ се распаѓа пред очите на Битолчани

Во Македонија има голем број на култни места, кои полека тонат во заборав, оставени на милост и немилост на времето и ризикот засекогаш да исчезнат од „хоризонтот“. За жал токму таква е и приказната за „Гранд Хотел Америка“, кој зад себе крие историја која не им е позната на голем број на луѓе. Како што

Носталгија: Се сеќава ли некој на Авион-ресторанот во Неготино?

Доколку денес им раскажуваме на помладите генерации за тоа „како било во минатото“ сите очекуваат „досадни приказни“ за Југославија, но колку и да е „тешко“ да се поверува во тоа време во Македонија имало работи со кои ретко кој би можел да се пофали во светот. Денес имаме секаков вид на ресторани уредени според најмодерните

Македонскиот рубин: Скапоценост која ја има Папата, но ние полека ја забораваме

Кога ќе се спомене рудникот „Сивец“ во Прилеп најголем дел од луѓето веднаш помислуваат на мермер. И секако тие се во право. Тој се наоѓа на периферијата на пелагонискиот масив, на границата помеѓу планините Бабуна и Козјак, а во подножјето на источната падина под превојот Плетвар. Вкупните рудни резерви во Сивец се 6.471.200 м³ и

Дали сте знаеле дека ФАС 11-ти Октомври од Скопје во 1959 година има произведено прв прототип на македонски автомобил „Вардар“?

Денес сите ја знаат како Санос, компанија која произведува градски, приградски и меѓуградски автобуси, како и тролејбуси и специјални аеродромски возила. Но, некогашното има на оваа фабрика е ФАС „11-ти Октомври“. Таа е формирана во 1946 година како државна фабрика, иако корените на фабриката датираат уште од 1930 година кога фабриката била работилница за репарација

Човечност на дело: Скопјанец пронашол чанта полна со пари во Рамстор и неговата постапка е за пофалба

Во лавината на негативни приказни, конечно дојдовме до една која ни предизвикува насмевка на лицата. И не станува збор за приказна од далечниот запад, туку од Македонија. Тренерот на боксерската репрезентацијата, Насер Харуни, направи нешто што заслужува вистинска пофалба. Ѓокица Стојановски, поранешниот голман на Вардар, Пролет и Југ изгубил чанта со поголема сума на пари

Владата ви предлага 10 македонски атракции кои морате да ги посетите, затоа што #ДомаСиЕДома

Полека станува јасно дека оваа година можеби ќе останеме без одмор на некоја од посакуваните дестинации. Но, за среќа нашата држава има прекрасни места кои вреди да се посетат и нашата влада реши да нѐ охрабри и инспирира да ги посетиме. Сепак тука се случи една „мала грешка“. Владата промовираше домашен туризам со езерото Конигзе,

Во Ниш долги редици од Македонци кои се тестираат за COVID-19

Еден изреволтиран граѓанин објави статус и фотографии од наводно Македонци во Ниш кои чекаат да бидат тестирани за коронавирусот и да се вратат во Македонија. „Голем поздрав до владата, моментално околу 100 луѓе чекаат тестирање во Ниш. Секој од овие луѓе најмалку ќе остави по 200 евра во Србија за смештај, тест и храна за

„Бесконечно царство“ ви ја претставува „Навремена приказна“ која пренесува важна порака на децата и возрасните

26-годишната Николина Атанасова од Виница веќе ни го претстави својот проект „Бесконечно царство“ со кој внесе сосема нов правец во едукативната програма за деца и за кој повеќе можете да прочитате тука. Проектот на младата и амбицозна Николина продолжува со новата приказна со наслов „Навремена приказна“. Аудио приказната е специјално прилагодена за деца и од

Професорите од СУГС Димитар Влахов испратија искрени пораки до своите ученици

„Драги ученици, Во овие денови кога сите сме во нашите домови и не можеме да бидеме заедно во училишните клупи немојте да мислите дека ве заборавивме. Со овие пораки сакаме да ви покажеме дека многу ни недостасувате и со нетрпение очекуваме да заврши оваа ситуација и сите заедно да продолжиме со реализацијата на вашите соништа.

Малото момченце ја „разби“ монотонијата на Камениот мост со својата изведба на светски познатиот хит

Токму кога ќе помислите дека тонеме во сивило на секојдневие и нервози денот ќе ви го разубави сосема случајно некоја непозната личност. Момчето се потрудило и со голема страст и желба го пее и свири познатиот хит „Dance Monkey“ од Tones and I. Автор: Новица Димовски

2020 никогаш нема да ја заборавиме, а еве ги и сите причини зошто

2020 ќе зафати прилично поголем дел од историјата со работите што се случија за толку краток период. Овој креативен статус во целост ни ја претставува годината која сите едвај чекаме да ја испратиме… -Изгоре пола Австралија (угинаа 480 милиони животинки). -Коби Брајант се одјави. -Каубојциве го убија иранскиот генерал Qasem Soleimani и беа на работ

Стадо диви коњи во галоп на Пелистер (ВИДЕО)

„Можеби оваа снимка е една од најубавите што сум ги снимил сиве овие години, денови, саати поминати на планина. Уживајте во кратково видео. Јас им се восхитував додека ги гледав. Бисер Балкански…“ – вели авторот на видеото Даниело Божиновски Дивите пелистерски коњи се снимени на патека која ретко е посетувана, на граничната линија со Грција,