Загатки и тестови

Брз и забавен тест за да проверите колку е добар вашиот вид

Просечна личност со слаб вид, според едно истражување, била подготвена да жртвува 2 години од секои 10 години на својот живот за совршен вид. Ако ова не ве убеди да започнете да го тренирате видот, тогаш не знаеме што би, затоа опуштете се и почнете да се забавувате. Овој тест ќе ви помогне да ги

6 илустрирани мозгалки за обрнување внимание кои можат да се решат со многу концентрација

Со цел да се подобри фокусот и концентрацијата, сите ние треба да го третираме својот мозок како мускул и да го тренираме со различни видови на вежби секој ден. И додека вежбите понекогаш знаат да бидат досадни, решавањето на тестови за внимание може да биде забавен начин да му дадете добар тренинг на вашиот мозок.

Предизвик: Направете им тренинг на вашите очи и покажете ја вашата снаодливост

Тренирање на нашата интелигенција е од витално значење за здрав ум и знаете дека секогаш сме тука за вас. Подготвивме нешто посебно за вас – неколку слики што ќе ги предизвикаат вашите вештини за набудување и моќта на мозокот. Главната цел е да се забележи скриениот предмет или да се открие каде е поставена необичната

5 илустрирани мозгалки кои ќе го одржат вашиот мозок во форма

Нашата планета е полна со мистерии кои честопати е невозможно да се решат. Понекогаш дури и најгенијалните луѓе тешко можат да ги решат големите тајни што не опкружуваат. Сепак, постојат неколку едноставни на кои ни требаат само неколку секунди за да ги одговориме. И бидејќи често се вели дека решавањето загатки, е добар начин за

Забележете ја различната силуета за помалку од 15 секунди

Овие силуети може да ви помогнат да видите до каде оди вашето внимание на деталите. Она што би можело да ви помогне во пронаоѓањето на оној што се издвојува е прво да ги анализирате и да бидете свесни за деталите на сликата. Откако ќе го направите ова, полесно ќе дојдете до силуетата која што не

6 нови илустрирани загатки кои ќе го развијат вашето чувство за логика

Нема ништо подобро од добро смислени илустрирани загатки за да ви го разбудат умот и да го стават во функција. Обидете се да дојдете до решението без да ѕирнете од другата страна на картичката. Кој е вонземјанинот? Што не е во ред тука? Кои се брат и сестра? Кој е крадецот? Кој е Бен? Што

6 илустрирани загатки што можат да го тестираат вашето логичко размислување

Секојдневно зависиме од нашите вештини за критичко размислување. Тие ни помагаат да анализираме факти и да формираме пресуди кои можат да влијаат на нашиот квалитет на живот. Всушност, испитувајќи ги проблемите во овие загатки можеби ќе научите колку сте вешти во донесувањето одлуки. Кое копче треба да го притисне за да избега од собата? Кој

5 оптички илузии кои можат да ви направат збрка во главата

Оптичките илузии се тука за да ве збунат и да ве однесат на едно поинакво патување во вашите мисли. Тука само видот не игра улога туку и остриот ум. Можете ли да ја видите мачката? Можете ли да ги забележите нозете и на двете зебри? Можете ли да ги забележите трите зајаци? Дали гледа право

10 слики што ќе го тестираат вашето внимание кон деталите

Вашиот перформанс на училиште, работа или во секојдневниот живот е под влијание на вашето внимание. Да се погледне детално, може да ви помогне да ги забележите грешките навреме или важни информации што е можно побрзо, да ве приближи до целта, па дури и да ви донесе награди. Со решавање на овој тест ќе научите кое

Обидете се да ја решите математичката загатка која сите ја грешат

Да, јас сум тука за да ви го уништам денот со математичко прашање што најверојатно ќе го згрешите. За среќа, оваа нема врска со алгебрата или погодување на бројот кој следи во низата, како што можеби сте виделе порано. Навистина е едноставно: само пребројте ги триаголниците.   Дали сте подготвени да го дознаете точниот одговор?

Тест: Откријте колку сте перцептивни, барајќи ги грешките на овие фотографии

Постојат некои луѓе кои се толку внимателни што можат да седат и да гледаат филм и да обрнат внимание на заговорот додека откриваат суптилни детали или грешки што се толку мали, што дури и режисерот не ги ни видел кога го снимиле филмот. А има и други луѓе, како режисерот на одреден филм, кои не

Тест: Решите ги овие 6 шаховски загатки користејќи го орелкото око

Убаво е да си дадете малку време за релаксација и забава, особено ако ги тестирате вашите сетила додека го правите тоа. Ако сакате шах, можеби ова е играта за вас. Дали ќе можете да ги решите овие 6 загатки во најкус можен рок? Најдете го ловецот Најдете 4 коњи Најдете го топот Најдете го пионот

ТЕСТ: 5 мозгалки од кои покажуваат дека грешите во моментот кога ќе ги потцените

Подгответе се да ги тестирате вашите мозочни вештини со најмистериозните гатанки на Интернет. Тие бараат одредена способност за читање на работите од вистински агол и ќе ви обезбедат дневна доза на добар предизвик.

Тест: Пронајдете ги различните букви за помалку од 5 секунди

Калиграфијата е одличен начин за подобрување на нашиот ракопис. Сепак, иако може да изгледа многу впечатливо, убаво и официјално, може да биде и збунувачки за гледање. На следните слики, ние скривме една буква „натрапник“ меѓу другите. Обрнете големо внимание и обидете се да ја најдете.

ТЕСТ: Можете ли да погодите за кои филмови станува збор гледајќи ги само овие емотикони?

Загатките со емотикони станаа популарни затоа што се лесен и паметен начин за забава со семејството и пријателите. Од деца до баби и дедовци, секој може да ја тестира својата креативност откривајќи каква порака кријат емотиконите. Овој пат погодуваме филмови и анимирани филмови. Доколку не сте сигурни за одговорот, свртете ја картичката.

6 загатки кои се предизвик за мозокот и тренинг за умот

Земете си крпа затоа што мозокот ќе ви се поти. Вашиот сет за вежбање за денес има загатки по математика, логички прашања и предизвик за наоѓање разлики што ќе ги провери вештините на вашите очи. Да започнеме веднаш! Колку јајца останале? Кој број недостасува? Колку жаби останале на мостот? Можете ли да го најдете скриеното

Тест: Пронајдете ја единствената грешка на овие 6 слики

Дали често заборавате на работите што ви требаат во најлошото можно време? Доцните, ќе ја напуштите својата куќа и, одеднаш, клучевите. Тие беа токму таму, но едноставно мистериозно исчезнуваат. Каде би можеле да бидат? Нема никој освен вас во куќата, така што дефинитивно вие сте виновни! Честопати, брзањето и стресот нѐ спречуваат да ги гледаме

6 извртени оптички илузии што ќе го подобрат вашиот фокус и концентрација

И покрај тоа што нашиот мозок е 30 пати побрз од најдобрите суперкомпјутери, сепак е можно да го измамите. И различни оптички илузии се одлични во тоа. Тие користат некои „слаби“ страни за да ни покажат работи што немаат никаква врска со реалноста. Внатре е или надвор? Која линија е подолга? Дали правоаголниците се паралелни

Тест: Пронајдете ги разликите во овие 6 разгледници

Мозгалки што нè предизвикуваат да забележиме разлики помеѓу 2 слични слики, ја активираат нашата моќ на концентрација максимално: тие ги ставаат нашите очи и мозок во функција. Ова е одлично затоа што тренирањето на нашите умови е исто толку важно како и вежбањето на мускулите. Обидете се да ги најдете разликите на разгледниците и потоа

5 загатки кои што ќе го стават на тест вашиот здрав разум

Децата се всушност подобри во решавањето на проблемите во споредба со возрасните. Ова најмногу се должи на тоа што се поотворени, што им дава можност да научат повеќе работи. Затоа овие загатки можеби не се толку лесни за возрасните. Кој е вонземјанинот? Кој има поголеми шанси да се сопне? Тина добила слики од нејзиното момче

Тестирајте колку ви е остар видот со наоѓање на изгубените предмети на овие слики

Светот е полн со чуда што, ако погледнеме внимателно, можат да нѐ изненадат. Се разбира, не секој има талент да обрнува внимание на својата околина, а честопати дури ни на работите што се пред нив. Најдете го кучето Каде е спакуваниот подарок? Децата ќе го најдат скриениот Дедо Мраз Ќе помогнете ли да се најде

Тест: Проверете го вашиот вид и пронајдете ги разликите во овие 5 слики

Играта каде што се осмелувате да најдете разлики е многу забавна за децата …. и за возрасните. Особено е предизвик за оние кои се обидуваат да се исклучат од рутината и да го стават на тест својот вид. Ви претставуваме 5 едноставни илустрации кои кријат 5 до 10 разлики кои чекаат да бидат откриени. Можете

Тест: Вежбајте ги своите вештини за набудување и забележете ги натрапниците на сликите

Некои луѓе се толку внимателни што лесно можат да направат разлика помеѓу шумски и ушест був. И тогаш, тука е групата луѓе кои се толку безнадежни што дури не би можеле да препознаат зебра во група на крави. Но, можеби, само можеби, сè се сведува на вежбање на нашите вештини за забележување. Решете го тестот

Стрес тест од професионалци: Дознајте кое е нивото на вашиот стрес во изминатиот период

Стресот стана дел од нашето секојдневие, сакале ние или не. Во зависност од ситуацијата, од чувствителноста на личноста и од многу други фактори нивото на стрес може да варира. Ние мислиме дека сите ќе се согласат дека претходната, а и оваа година беа прилично стресни за секој од нас. Стресот е реакција на вашето тело

8 логички мозгалки кои можат да ве задржат будни цела ноќ

Нашата способност да откриваме одредени работи е поврзана со тоа како се сеќаваме на некој предмет и што гледаме во тој момент. Затоа, овие видови игри и квизови можат да ја тестираат вашата мозочна моќ и истовремено, да ве забавуваат. Колку дупки има оваа маичка? Колку лубеници има тука? Имало кражба на овој снежен ден,

Пронајдете ги грешките во овие слики и однесете го умот на „ментално планинарење“

Како што рекол Алберт Ајнштајн: „Образованието не е учење на факти, туку обука на умови за размислување“. Имајќи го во предвид ова, мислевме да ја искористиме оваа можност да ја скокоткаме и да ја истегнеме вашата генијална моќ на мозокот. Ве предизвикуваме да ги тестирате вашите вештини за набудување и да се забавувате по патот.

7 загатки за деца кои ќе ве натераат да се почешате по главата, буквално

Од мали нозе решеваме загатки и тогаш овие загатки ни беа нормални, но можеби токму сега кога сме возрасни загатките од детството можат да ни бидат проблематични за решавање. Но, од друга страна, логичките загатки се одличен начин да му овозможите вежба на нашиот ум за подобро фокусирање. Кој е следниот број и зошто? Кое

Тестирајте колку е добра вашата меморија и погодете ги точните логоа

Истражувањата покажаа дека нашата меморија не е добра како што мислиме и честопати не успеваме да се потсетиме на логоата од најпознатите брендови. На пример, само 6% од испитаниците можеа правилно да се потсетат на логото на Старбакс. Добрата вест е дека овие логоа можат да се користат како одлична вежба за подобрување на здравјето

Првото нешто што го гледате во овие илузии може да открие многу за вашиот ум

Гледањето на иста слика може да значи сосема различни работи за различни умови. Како што велат научниците, ние сме секојдневно преплавени со безброј информации и слики. Нашиот мозок едноставно не може да согледа сè во исто време, и тоа не значи дека тие не работат правилно. Тие само се фокусираат на работите за кои сметаат

Тест: Пронајдете го цртаниот лик кој не припаѓа тука и докажете дека имате орелски вид

Постојат луѓе кои можат да најдат игла во сено, но има и такви што се толку отсутни, па дури и не можат да го најдат и сеното. Сепак, вежбајќи ги очите и умот додека гледаме работи што ги сакаме, како што се нашите омилени филмови и ТВ-емисии, можеме да ги обучиме нашите моќ на набудување