Загатки и тестови

Стрес тест од професионалци: Дознајте кое е нивото на вашиот стрес во изминатиот период

Стресот стана дел од нашето секојдневие, сакале ние или не. Во зависност од ситуацијата, од чувствителноста на личноста и од многу други фактори нивото на стрес може да варира. Ние мислиме дека сите ќе се согласат дека претходната, а и оваа година беа прилично стресни за секој од нас. Стресот е реакција на вашето тело

8 логички мозгалки кои можат да ве задржат будни цела ноќ

Нашата способност да откриваме одредени работи е поврзана со тоа како се сеќаваме на некој предмет и што гледаме во тој момент. Затоа, овие видови игри и квизови можат да ја тестираат вашата мозочна моќ и истовремено, да ве забавуваат. Колку дупки има оваа маичка? Колку лубеници има тука? Имало кражба на овој снежен ден,

Пронајдете ги грешките во овие слики и однесете го умот на „ментално планинарење“

Како што рекол Алберт Ајнштајн: „Образованието не е учење на факти, туку обука на умови за размислување“. Имајќи го во предвид ова, мислевме да ја искористиме оваа можност да ја скокоткаме и да ја истегнеме вашата генијална моќ на мозокот. Ве предизвикуваме да ги тестирате вашите вештини за набудување и да се забавувате по патот.

7 загатки за деца кои ќе ве натераат да се почешате по главата, буквално

Од мали нозе решеваме загатки и тогаш овие загатки ни беа нормални, но можеби токму сега кога сме возрасни загатките од детството можат да ни бидат проблематични за решавање. Но, од друга страна, логичките загатки се одличен начин да му овозможите вежба на нашиот ум за подобро фокусирање. Кој е следниот број и зошто? Кое

Тестирајте колку е добра вашата меморија и погодете ги точните логоа

Истражувањата покажаа дека нашата меморија не е добра како што мислиме и честопати не успеваме да се потсетиме на логоата од најпознатите брендови. На пример, само 6% од испитаниците можеа правилно да се потсетат на логото на Старбакс. Добрата вест е дека овие логоа можат да се користат како одлична вежба за подобрување на здравјето

Првото нешто што го гледате во овие илузии може да открие многу за вашиот ум

Гледањето на иста слика може да значи сосема различни работи за различни умови. Како што велат научниците, ние сме секојдневно преплавени со безброј информации и слики. Нашиот мозок едноставно не може да согледа сè во исто време, и тоа не значи дека тие не работат правилно. Тие само се фокусираат на работите за кои сметаат

Тест: Пронајдете го цртаниот лик кој не припаѓа тука и докажете дека имате орелски вид

Постојат луѓе кои можат да најдат игла во сено, но има и такви што се толку отсутни, па дури и не можат да го најдат и сеното. Сепак, вежбајќи ги очите и умот додека гледаме работи што ги сакаме, како што се нашите омилени филмови и ТВ-емисии, можеме да ги обучиме нашите моќ на набудување

Овие 5 мозгалки ќе ве натераат да ги погледнете работите од нов агол

Мозгалките се одличен начин да си направиме „освежување“ на нашиот мозок и да станеме посконцентрирани за краток временски период. Предизвикајте се самите себе и решете ги овие мозгалки. Докажете дека ја изневерува сопругата! Пронајдете 12 разлики Која брава е соодветна за клучот? Која кофа ќе се наполни прва? 3-тата кофа ќе се наполни прва Докажете

Тест: Предизвикајте го вашиот ум со овие 7 стимулативни визуелни загатки

Кога загатката не е само предизвикувачка, туку и забавна, ние им даваме на нашите умови одличен стимул за работа. Времето лета, а ние го изоструваме мозокот дури и без да сфатиме. Само еден предмет не се повторува на секоја од следниве слики (површината за поддршка не се брои). Дали мислите дека можете да ги најдете

5 мозгалки кои ќе ви го „истегнат“ мозокот

Можеби изгледа како само забава и игри, но загатките можат да бидат вистинска вежба за вашиот интелект. Всушност, студиите потврдуваат дека стимулирањето на вашиот мозок може да ја подобри брзината на обработка, планирањето и вештините за донесување одлуки и да ја зајакне вашата краткорочна меморија. И сè уште можеме да ја почувствуваме возбудата кога самите

Што открива вашиот омилен лик од „Пријатели“ за вас

Поминаа скоро 2 децении откако ситком-пријателите ја емитуваа својата последна епизода, но шоуто останува популарно до ден-денес, благодарение на неговата смисла за хумор и ликови со кои можеме да се поврземе. Секоја улога е прикажана со такви уникатни и реални квалитети, што не ни е тешко да се идентификуваме со одредени ликови и да се

Тестирајте колку е остар вашиот вид со наоѓање на изгубените објекти на овие слики

Некои луѓе имаат толку добар вид што можат да најдат грешка во најмалите детали со толкава вештина што нè тераат да се запрашаме дали имаат закачени очила за откривање грешки на нивните очи. Потоа, тука е друга група на лица, можеби вие самите, кои познаваат некој со очила за откривање грешки, но сè уште не

Доколку успеете да ги решите овие 5 загатки вашиот мозок е во одлична форма

Сите веќе добро знаеме дека логиката и моќта на набљудувањето се клучните сегменти кои посочуваат брз и остар ум. Обидете се да ги решите овие 5 мозгалки и уверете се во моќта на вашиот мозок. Кој пат е најбезбеден? Што е следно? Најдете ги трите грешки Кој ја прави најголемата грешка? Најдете ги ајкулата, мрзливецот

5 загатки кои расонуваат подобро од шолја кафе

Вашиот мозок е како мускул и ќе остане во форма кога редовно вежбате. Всушност, вежбањето на вашиот мозок со гатанки може да го подмлади за 10 години. Затоа обидете се најдобро што можете и решете ги овие. Кој е левучар? Најдете ѕвезда молив и чашка. Кој е резултатот? Каде е сокриено богатството? Кој пат му

Најдете ги изгубените предмети меѓу животните за помалку од 10 секунди

Понекогаш не е доволно да погледнете брзо и да согледате сè што прикажува сликата. Првиот поглед не е доволен, затоа вреди да одвоите малку повеќе време за да ја процените фотографијата и да откриете детали што не се на место, што навистина можат да нè изненадат. Лавот не ја забележал саксијата додека позира Гладниот тукан

6 мозгалки со кои ќе ја предизвикате моќта на вашето внимание

Загатките постојат не само да ги оспоруваат нашите способности, туку и да нè забавуваат. Значи, ако сте уморни поради долг работен ден и чувствувате потреба да одморите, овој мал квиз ќе ви помогне и ќе ве освежи. Пронајдете ја дамата Кој кактус се разликува? Кое емоџи нема црвени образи? Кој цвет се разликува Најдете го

Пробајте си ја силата со овие 7 тешки гатанки

Решавањето гатанки некогаш беше главна забава од детството, токму затоа што гатанките нѐ тераат да размислуваме и да ја тренираме креативноста на нашиот ум. Дали можете да ги решите овие неколку гатанки? Вашите решенија можете да ги проверите на втората страна. 1. 2. 3. 4. 5. 6. Решенијата се на втора страна.

Решете ги овие 5 загатки за да ги тестирате вашите вештини за преживување

Луѓето кои дејствуваат без двоумење во итни ситуации, како медицински сестри, пожарникари и полицајци, го пренасочиле мозокот и се во состојба да го контролираат одговорот на нивниот страв. И обичниот човек може да го стори тоа со искуство и повторување. За ваша среќа, постои безбеден начин да проверите колку ви се добри вештините за преживување!

Тест: Пронајдете ги работите што се кријат на овие 10 слики

Нашиот мозок е извонреден кога станува збор за препознавање скриени предмети. Имаме тенденција да ја бараме формата, која ни помага при откривање на објектот. Сепак, овие квизови можат да бидат и пријатни и забавни во исто време. Најдете го кучето Каде е змијата? Пронајди го чадорот Тука има гасеница Пронајдете го пингвинот Тука има заспано

Проверете ги вашите визуелни моќи со пронаоѓање на скриените аутсајдери во овие 10 слики

Не сите луѓе можат да се пофалат дека се добри набљудувачи. Всушност, голема група луѓе веројатно не би забележале ниту бел слон како седи во собата ако го имаат целото внимание на своето омилено телевизиско шоу. Во која група спаѓате вие? Проверете ги вашите способности и дознајте! Пронајди го лебедот без круна Има пеперутка помеѓу

Оптичка илузија: Црвениот брод кој плови по небото во Шкотска

Еден збунет човек фатил зачудувачка оптичка илузија на која се гледа голем брод кој изгледа како да плови преку небото. Колин Мекалум го забележал црвениот брод кој очигледно лебди над хоризонтот додека патувал низ Банф, Абердиншир, Шкотска, во Петокот. На почетокот со страв, тој ја снимил невообичаената глетка, пред да разбере дека е оптичката илузија.

8 интересни мозгалки кои ќе ви го зачинат денот

Всушност е мит дека ја користиме само левата или десната страна од мозокот, бидејќи истражувањата покажаа дека двете страни на нашиот мозок постојано комуницираат едни со други. Многу е корисно кога станува збор за загатки и мозгалки за мозокот затоа што можете да го искористите вашиот целосен потенцијал размислувајќи надвор од кутијата (десен дел од

Тест: Докажете дека имате орелско око со пронаоѓање на елементот кој не припаѓа на сликите

Постојат некои луѓе кои се толку заинтересирани за работите околу нив што ништо не може да им избега од пред очи. Како да имаат радар што детектира дури и најмали детали. Потоа, има и други на кои, можеби им треба повеќе време да го обучат видот и да ја изнесат големата моќ на набљудување што

Колку луѓе гледате на сликата? Не се тројца!

Фотографијата на која се гледа како четири лица наздравуваат стана хит бидејќи корисниците на социјалните мрежи очајно се обидуваат да ја забележат четвртата личност. Сите сме ги чуле шегите за луѓето кои носат облека со војнички принт, нели? Некоја кутра душа се одлучува да облече  панталони или ракавици со војнички принт само за денот да

Загатка: Вие сте кралски советник осуден на смрт. Како ќе се спасите?

Вие живеете во средниот век. Служите во кралската палата и сте задоволни со вашиот живот. Но, тогаш царот се разбеснува откако некој ве клевети кај него. Царот ве прогласува за предавник, со тврдење дека сте пренесувале важни царски тајни на непријателот. Ве осудува на смрт. Војниците ве носат пред него, а кралот ви вели сами

ТЕСТ: Можете ли да откриете кои од овие работи се торти?

Тортите можат да бидат во сите форми и големини, буквално. Бен Кален ја доби титулата за крал на тортите затоа што прави најхрабри и најекстремни дизајни на торти кои наликуваат на сè, освен на нашето омилено роденденско задоволство. На овој свет нема предмет што тој не може да го рекреира во форма на торта, можете

Овие илузии ќе направат да гледате поинаку најмалку 5 минути

Еве шест мајстори на надреалистичка уметност. Секој од нив нè потсетува дека светот е полн со чуда – не само однадвор, туку и од длабочините на нашата имагинација. Бонусот на крајот ќе ве натера да се посомневате во вашиот вид и ќе го измами мозокот. Внимавајте! Магичниот надреализам на Роб Гонсалв Сонцето плови Незавршена сложувалка

Дали гледате куче или човек? Оптичка илузија во снежна шума го збуни интернетот

Оптичката илузија ги остави луѓето „дезориентирани“ и „збунети“, се чини дека се гледа фигура како оди во шума или црна пудла што истрчува од шумата. Сликана во шума покриена со снег, сликата зачуди илјадници луѓе кои дебатираа за она што го видоа. Фотографијата, направена на непозната локација, е широко распространета од корисниците на Фејсбук ширум