Жестоко!

ХЕРОЈ НА ДЕНОТ: 17-годишен херој ги спасил соседите од пожар зашто размислувал брзо и креативно!

Тинејџер од Пенсилванија тргнал во акција за да спаси неколку жители од зградата, откако пожар избувнал во комплекс згради во понеделникот рано наутро. Фалон О’Реган (17) требало да оди во кревет кога одеднаш ги забележал пламените јазици кои доаѓаат од предниот трем на комплексот згради. „Ја отворив влезната врата и се стаписав. Зјапав во пламенот

Медениот месец на канадска двојка е уништен откако во ресторан во Грција сакале да им наплатат 400 евра, а погледнете за што!

Уште една двојка е искасапена со неверојатна сметка од озлогласениот бар на плажа на идиличниот грчки остров Миконос. Канадските младенци Алекс и Линдзи Брин, и двајцата 30, биле шокирани од сметката во барот DK Oyster откако влегле на „брза ужина“ на нивниот меден месец на 23 мај. Домородците од Торонто биле принудени да ја платат

Споени близнаци од Бразил родени со споен мозок, се разделени по 27-часовна операција

Бернардо и Артур Лима се родени со споени мозоци. Двојката беше подложена на седум операции во Рио де Жанеиро, надгледувана од педијатрискиот хирург од болницата “Great Ormond Street£, д-р Нур ул Овасе Џеелани.Речиси 100 медицински лица ги оперираа тригодишните деца, кои минаа 27 часа под нож за време на последната операција. „На некој начин овие

Овој 80 годишен дедо не го плашат ни тројца вооружани разбојници, кога е во прашање одбрана на неговото дуќанче!

80-годишен сопственик на продавница за алкохол во Калифорнија е прогласен за херој од неговата заедница откако пукал со својата пушка кон вооружен натрапник кој потоа избезумено избегал со уште тројца други осомничени викајќи: „Ми пукаше во раката!“. Крег Коуп (80) бил во неговата продавница „Норко Маркет и алкохол“ во Норко, Калифорнија, кога непосредно пред 3

„Не знаат што е трева“: Над 4000 кучиња се спасени од медицинска установа што правела тестирање на животни!

Тажно е да се мисли дека во нашево време, за некои компании, тестирањето на животни сè уште изгледа како неопходност, бидејќи некои од нив одат дотаму што го прават тоа незаконски, далеку од очите на јавноста каде што можат да се соочат со помали реакции. Повеќето од овие животни страдаат од ужасни и нехумани услови

Безбедноста на последно место! 16 примери на луѓе кои не знаат за зборот БЕЗБЕДНОСТ!

Без разлика која работа ја работите, секое работно место има свои работни и безбедносни правила што секој вработен треба да ги следи без размислување. Некои луѓе, сепак, избираат да си играат со среќа и да видат каде ќе ги одведе игнорирањето на сето она што го знаат за безбедноста на работното место. Како што може

Овој пријател би отишол во затвор за вас! Урнебесен момент кога КУЧЕТО ЧУВАР на нарко-бандата легнува на земја додека ги апсат неговите сопственици во Бразил

СТАВЕТЕ ГИ ШЕПИТЕ ЗАД ГРБ! Полицајците за наркотици уапсија тројца мажи на ранч во Хортоландија, државата Сао Паоло, во четвртокот, а на снимката од рацијата се гледа како тие лежат со лицето надолу на подот со рацете врзани зад грб. Но големиот верен ротвајлер на бандата решил да се предаде и паднал покрај тројцата осомничени.