Историјата на компјутерите и нивните цени: Првиот домашен компјутер продаден во 1,5 милиони примероци бил пуштен во продажба на денешн ден

Британскиот ZX81 беше еден од првите домашни компјутери во светот и беше продаден над 1,5 милиони пати. Продажбата започна на 5-ти март 1981 година. ZX81 бил дизајниран да биде мал, едноставен и пред сè евтин, со што е можно помалку компоненти. Програмите и податоците се вчитувале и зачувувале во компактни аудио касети. Користел само четири

Маж од Флорида, кој „му го отсекол со ножици“ на љубовникот на сопругата, долго ќе остане зад решетки

Маж од Флорида кој го врза љбовникот на својата сопруга и му го отсече половиот огран со ножици е осуден на 20 години затвор. Алекс Бонила (51) беше обвинет за киднапирање со цел да нанесе телесна повреда  додека бил вооружен со смртоносно оружје и тежок напад со огнено оружје за инцидентот на 14 Јули 2019

Понекогаш мачките се толку будалести и нивните сопственици мораат да споделат

Сите ние навистина ги сакаме нашите мачки, но понекогаш се чини дека тие се навистина глупави. Инаку, како можете да објасните некои од работите што ги прават? Како, зошто џвакаат пластични кеси, пијат вода од тоалетот или се искачуваат на нешто високо, а потоа викаат за помошта на нивниот сопственик? Не знам како воопшто се

Понекогаш  дури ни психолозите не успеваат да ја разберат детската логика

Психолошките тестови можат да бидат многу збунувачки, дури и за возрасни. Но се чини дека децата можат да најдат решение во секоја ситуација, иако нивните решенија исто така можат да бидат збунувачки. Можеби тие цртаат морничаво темни слики, но тоа не мора да значи дека се депресивни. Понекогаш тие се навистина развиени за нивната возраст

Кина ќе гради живеалишта на Месечината, па студенти цели 370 дена одгледуваа храна во слични услови, генерирајќи кислород од рециклирани материјали

Кинеските студенти создадоа доволно кислород, вода и храна во само-одржувачко живеалиште за да траат цела година без помош од надворешниот свет. Две групи живееле во  Јуегонг-1, или Лунарната палата 1, вкупно 370 дена, но едната група можела да преживее без потреба од надворешни материјали  и можеле да останат подолго, открива новиот извештај. Кислородот се создавал

9 мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего станаа првите животни кои примиле вакцина против COVID-19

На четири орангутани и пет бонобо мајмуни во зоолошката градина во Калифорнија им беа дадени дози на експериментална вакцина за коронавирус развиена специјално за животни минатиот месец. Еден од оние орангутани, чие име е Карен, беше првиот во светот кој беше подложен на операција на  срце уште во 1994 година. Вакцините, кои не се наменети

Спектакуларни фотографии од вулканска ерупција во Индонезија

На 2 март 2021 година, планината Синабунг, лоцирана во индонезиската провинција Северна Суматра, започнала уште една ерупција. Забележано е дека вулканот ја направил својата прва голема ерупција од август минатата година, фрлајќи чад и пепел на висина од 5.000 метри. Жртви на ерупцијата не биле пријавени, но на локалните жители им било забрането да се

Тврдоглавата мачка не сакаше да се симне од покривот на воз во Лондон и предизвика три часовно доцнење

Тврдоглава мачка предизвика одложувања од скоро три часа додека одбиваше да се симне од покривот на возот на станицата во Еустон во Лондон. Патниците биле преместени во воз за замена бидејќи вработените го извадиле од употреба оној што мачката решила да го испроба. Вкупно, беа потребни два и пол часа да се тргне мачката до

Жена преживеала 19 предозирања, но откажувањето од дрогата ѝ го сменило животот целосно

Медисон Мекманус од Њу Џерси, САД, најпрво пробала тешка дрога на 15-годишна возраст со своето момче. Истата година, таа завршила во клиника за рехабилитација. Сепак, третманот не помогнал, девојчето се распаѓало одново и одново сè додека не забременила на 18-годишна возраст. Потоа успеала да мине девет месеци без да користи ништо. Но, зависноста повторно ѝ

Ситни модни трикови што ги користат Французинките за да ги шармираат мажите

Целиот свет е фасциниран од Французинките и нивниот стил често се опишува со „je ne sais quoi“. Буквално е преведено како „Не знам што“. Станува збор за едвај забележливиот шарм што ги прави француските дами посебни. Но, исто така, Французинките сметаат дека е лошо да се  многу време пред огледалото, тие го ценат  неуредниот изглед

За мене таа е најдобрата – попусти до -50% на одредени парфеми, шминки и подарок сетови – во вашиот dm.

Март – месец во кој се буди природата и нашите сетила, додека нѐ обземаат желби за нови и возбудливи искуства. Ова е исто така месец, во кој ги славиме жените, им даваме признание за сѐ она што тие го прават за нас, секој ден. Споделеното внимание и споделеното време се секогаш идеалните подароци кои можеме

Научниците прв пат пронајдоа вода и органски материи на астероид, а ова откритие може да ги смени книгите по историја

Материјалите од суштинско значење за животот на Земјата, вклучувајќи органска материја и вода се откриени за прв пат на површината на астероид, покажува една студија. Планетарните научници од Лондонскиот универзитет „Ројал Холовеј“ испитуваа единствено зрно прашина вратена на Земјата од астероидот Итокава од страна на Јапонската агенција за вселенско истражување (JAXA) како дел од нејзината