Срцезатоплувачи

Дакота Фенинг ја откри слатката причина зошто Том Круз ѝ праќа роденденски подарок секоја година, уште од нејзини 11 години

Во текот на нејзината повеќе од 20-годишна кариера, Дакота Фенинг соработуваше со бројни ценети холивудски актери. Фенинг се отвори за своите искуства со работа со актери како Дензел Вашингтон и Роберт Патинсон. Меѓу многуте анегдоти што ги сподели, една од најдобрите беше за нејзиното време кога работеше со Том Круз во „Војната на световите“ во

Не можеме да им поверуваме на очите: Напуштено кученце оставено да гладува на улица изгледа сосема поинаку откако е посвоено

Кучето Џеф едвај ќе останело живо ако живеело уште малку на улица. Но, благодарение на грижливи нови сопственици кучето беше вратено и сега е поздраво од кога било.   „Срцепарателните“ слики пред и потоа беа објавени на Редит каде што го слават закрепнувањето на кученцето кое било напуштено од неговите претходни сопственици. „По неколку лекови

„Се омажив во болница додека имав контракции – се породив неколку часа подоцна!“

„Никогаш не слушнав некој да се омажи во болница пред нас“, изјави Бриана Серезо за нејзината забрзана свадба. Тогашната идна невеста, која штотуку се преселила од Њујорк во Орландо со нејзиниот сопруг Луис, требала да се породи на 26 февруари. Сепак, таа морала да се пријави во „AdventHealth“, Орландо, порано од предвиденото, откако се разболела

Неверојатен момент Орангутан самиот користи природен лек за неговата рана на лицето

За прв пат, биолозите забележале див мажјак суматрански орангутан во Индонезија, како користи растение со познати лековити својства за лекување на неговото лице. Наречен Ракус, тој имал рана на лицето три дена пред научниците да го забележат неговото самолекување на истражувачката локација Suaq Balimbing. Овде, 150 критично загрозени суматрански орангутани живеат во заштитеното подрачје на

Не сите херои носат наметки: Храбро деветгодишно дете ги спаси родителите откако торнадото во Оклахома го подигна и го фрли нивниот автомобил во дрвјата

Познато е дека најмалку дваесет и две торнада допреа во Оклахома во текот на викендот, при што загинаа најмалку четири лица, а десетици беа повредени. Вејн и Линди Бејкер, заедно со нивниот син Бренсон, се возеле до засолништето на еден пријател во саботата кога торнадо го подигна нивниот автомобил и го фрли во дрвјата. Родителите

Австралиско семејство коешто се борело да сврзе „крај со крај“ по семејна несреќа, освоило лотарија вредна 4 милиони долари: „Беше последното ливче што го уплатив“

На австралиско семејство кое доживеало тешки времиња поради болест, им се променил животот по освојувањето на лотарија од 4 милиони долари. Нарел Бејкер работела на три работни места и долги часови откако нејзиниот сопруг морал да ја напушти работата поради рак на простата, и разбирливо била во шок кога ѝ кажале дека ја добила лотаријата

Да донираме за Марко: Децата од хуманитарна организација во Прилеп веќе осма година по ред собираат донации за оние на кои им се најмногу потребни

Веќе осма година, на плоштадот во Прилеп деца од хуманитарна организација организираат хуманитарен настан и заработените пари и парите од кутиите за донации ги донираат некому за лекување. Оваа година средствата ќе одат за Марко. „Дрим Тим Од Деца За Деца организира хуманитарен Велигденски настан на 4.5.2024 год. од 11:00ч до 14:00ч на камената бина

ВИДЕО: Прекрасен момент кога љубезен слон му го враќа паднатиот чевел на дете во зоолошка градина во Кина

Паметен слон му го вратил малиот чевел на едно дете, откако му паднала во заградениот простор кадешто бил слонот.       Во слаткиот клип, огромното суштество може да се види како нежно ја собира обувката користејќи ја својата сурла. Полека фаќајќи ја обувката, пријателскиот „џин“ деликатно му го врати чевелот на детето.   Паметното

„Свитканиот човек“ кој 28 години беше наведнат, конечно се исправи, по неколку тешки операции и ја виде мајка си во очи

Еден човек поминал речиси 30 години од својот живот наведнат, поради ретка состојба на коските. Ли Хуа страдаше од форма на анкилозен спондилитис, форма на спинален артритис што најчесто се среќава кај младите мажи, што предизвикува неподвижност на вертебралните и сакроилијачните зглобови поради спојување на коските. Како што неговата состојба се влошуваше со текот на

Љубовта секогаш победува, па и по 6 децении разделба: Љубовната приказна на 94 годишниот Џозеф и 85 годишната Мери

Постои изрека дека вистинската љубов секогаш го наоѓа патот назад. И покрај многуте животни предизвици и искушенија, сродните души секогаш се враќаат една на друга, дури и ако првично не завршуваат заедно. За среќа, и покрај повеќе од 6 децении, овој пар повторно се обедини и докажа дека вистинската љубов нема граници.     Џозеф

Смешна глетка: Мајмуните се обидуваат да ја поминат реката без многу да се натопат

Фотографот Роџер Мулер бил сведок на некои интересни настани додека го напуштал кампот Бателер Бушвелд и се упатил кон Шингвеџи. Тој забележал група од 60 павијани на брегот на мала река кои морале да ја надминат оваа водена пречка.   „Кога станува збор за вода, павијаните стануваат кукавици. Доаѓаат од запад и се плашат од

„Ти си ми мајка и татко“, самохрана мајка се облече како маж за училишниот настан „Татко и син“

Витни Китрел, 27-годишна самохрана мајка, работи напорно за да им даде на своите две деца дом со љубов дури и без татко наоколу. Таа е чистачка во болница и студира да стане респираторен терапевт, покажувајќи колку силни можат да бидат самохраните родители. Витни не сака нејзините деца да пропуштат ништо бидејќи нивниот татко е отсутен.

Видео што ги топи срцата: Дивата птица Моли конечно се врати дома, откако беше одвоена од семејството 45 дена

Џулиет Велс и Рис Мортенсен споделија снимка од „првите 24 часа дома“ на нивата птицата, откако таа беше вратена кај своето семејство на Голд Коуст, Квинсленд. Моли беше одвоена од семејството 45 дена откако беше конфискувана од властите задолжени за дивиот свет, кои рекоа дека не смеат да чуваат дива птица дома. Таа беше вратена

Зошто развиваме многу помалку симпатии кон луѓето како што старееме? И зошто е тоа всушност одлично?!

Пеперутките избувнуваат во вашиот стомак, светот изгледа посветол, и одеднаш тој странец  станува центар на вашиот универзум. Но, за многумина, овие минливи занесувања стануваат се поретки како што старееме. Дали е едноставно случај на бледнеење на ентузијазнот или има нешто повеќе во игра?   1. Што се случува во 20тите?   Ах, дваесеттите. Време кога

55 годишната колумбиска актерка Алина Лозано го живее својот сон: На 55 година е бремена од својот 31 година ПОМЛАД сопруг

Актерката и писателка Алина Лозано од Колумбија ја објави својата бременост. Жената чека дете од сопругот кој е 31 година помлад од неа. Лозано (55) се омажи за Џим Веласкез (24) во ноември 2023 година. Човекот ја следел работата на својата идна сопруга уште од раното детство и бил нејзин обожавател. Нивната венчавка предизвика жестока

Кога желбата е посилна од сѐ: Млади спортисти од Уганда се борат во кал, за да си ги остварат соништата да станат професионални борачи

Во шумска област надвор од главниот град на Уганда, неколку десетици млади луѓе се собираат околу импровизираниот дел за вежбање за да гледаат двајца аматери борачи како се борат во калта. Тренинзите, со најавувач и судија, ги имитираат професионалните натпревари во борење што тинејџерите редовно ги гледаат на телевизија. Ентузијастот од Уганда, Даниел Бумба, познат

Не се срамете, гушкајте се! Науката потврдува дека прегратките можат да ги ублажат болките, анксиозноста и депресијата

Можеби веќе сте го претпоставиле ова, но науката го потврди сега: Прегратките се добри за вас. Прегратките и другите форми на физички допир можат да помогнат во физичкото и менталното здравје кај луѓето од сите возрасти, според новиот преглед на 212 претходни студии. Со комбинирање на наодите од сите овие студии, истражувачкиот тим – од