Наука и технологија

7 интересни научни теории за потеклото на животот на планетата Земја

Потеклото на животот на Земјата започна пред повеќе од 3 милијарди години, еволуирајќи од најосновните микроби во блескава низа на сложеност со текот на времето. Но, како се развиле првите организми на единствениот познат дом на животот во универзумот од исконската супа? Науката останува неодлучна и конфликтна во однос на точното потекло на животот, исто

3 пати повисока од Монт Еверест: Најголемата планина во Сончевиот систем

Монт Еверест се издига на 8848 метри и се смета за највисока планина на Земјата. Но, тоа не е највисоката во Сончевиот систем. Оваа титула ја носи Олимпус Монс на Марс. Олимп Монс е всушност штитен вулкан во регионот Тарсис на Марс чие име преведено од латински значи планината Олимп. Според официјалните податоци на вселенската

Илон Маск: Американците се мрзи, а Кинезите работат макотрпно сѐ до последната капка пот и тоа ќе има последици

Извршниот директор на Тесла, кој еднаш спиеше на подот во неговата фабрика во Фремонт за време на производството на автомобилот Модел 3 на компанијата, рече дека Американците „бараат начин како да не одат на работа“, за разлика од нивните кинески колеги. „Сметам дека ќе има неколку многу силни компании од Кина“ – изјави тој во

Спектакуларна зграда: Швајцарија го гради најголемиот дрвен облакодер во светот

Градот Винтертур секако не е еден од најпознатите градови на оваа богата европска земја. Нема воодушевувачки погледи и езера како Женева. Ја нема ниту културната понуда на Базел, финансиската моќ на Цирих или средновековната архитектура на Луцерн. Некогаш бил познат по својата индустрија, а денес по своите студенти и производство на висока технологија. Но, наскоро

Сè повеќе се градат во светот: Мегаградови кои се појавуваат во пустелии

Во последните години бевме сведоци на многу градови низ светот кои отворено се натпреваруваат кој ќе изгради поголем облакодер, кој ќе има полуксузни патишта, кој ќе го прави ова, кој ќе го прави тоа, одамна е прашање на престиж. Се создаваат и градови среде никаде, а нас нѐ интересира зошто е тоа така. Според timeout.com,

Објавена интерактивна мапа на најпогодните места за земјотреси во Европа: Еве каде е Македонија

Објавена е првата јавно достапна интерактивна карта на подрачјето со најголем ризик од земјотрес во Европа, а, секако, содржи и проценка на ризик за Македонија. Според најновата карта на ризик од земјотреси во Европа, во водство се Италија, Грција, Албанија, Романија и Турција. Македонија е една од земјите со умерен ризик од земјотреси, а западниот

„Јавна тајна“: Психолог објаснува зошто многу луѓе гледаат „18+“ содржина во работно време

Психолозите често ја гледаат порнографија во широк опсег, а некои ја сметаат за релативно безопасна, па дури и корисна. Но, преголемата употреба, од погрешни причини и на несоодветни места, може да резултира со штетни нарушувања на нашата перцепција и вредности. Ова се смета за проблематична употреба на порнографија. Пристапот до содржини за возрасни на работа

Научниците открија нов начин за лекување на една од најчестите и најдеструктивни форми на рак на мозокот

Резултатите од седумгодишното истражување сугерираат дека би можел да има нов пристап во лекувањето на една од најчестите и најдеструктивни форми на рак на мозокот кај возрасните – Glioblastoma Multiforme (GBM). Во една студија објавена во научното списание BMC Cancer, научниците од Универзитетот во Сари покажуваат дека амино киселините со краток ланец (пептид HTL-001) се

Слушнете како звучи црната дупка: НАСА подготви интересен и необичен ремикс на вселенски звуци

Универзумот не е сосема тивко место, без разлика што мислиме за него. Радио брановите кои доаѓаат од сите страни, во вакуумот што го сочинува универзумот, едноставно немаат можност да вибрираат во фреквенции што човечкото уво може да ги слушне. Но, тоа не значи дека тие не постојат. За да покаже колку навистина е гласно во

Истражувањето откри интересни обрасци: Дезинформациите на Фејсбук се однесуваат како супер организам

Дезинформациите на Фејсбук користат популистички наративи и теории на заговор, често прибегнувајќи кон техники на заплашување, етикетирање и банализирање, а еден од главните предвидувачи на корпоративното мислење е недостатокот на политичка идентификација, беше заклучено од денешната презентација на резултатите на ‘. Истражувањето беше спроведено во рамките на мултидисциплинарниот проект „Про-факт: Откривање на дезинформациските наративи за

Извртениот план за намалување на загадувањето на воздухот во Јужна Кореја

Поради пренаселеност, тешката индустрија и недостатокот на зелени површини, Сеул во Јужна Кореја е оптоварен со интензивни емисии на јаглерод. Истражувањата покажаа дека најголем дел од емисиите доаѓаат од зградите концентрирани во срцето на главниот град. Преку фотосинтезата, растенијата природно апсорбираат јаглерод диоксид и ослободуваат кислород. Сепак, количината на простор што може да се пополни

Еве како може да влијае долготрајната изложеност на градска бучава, според германските научници

Бучава од автомобил, гласни соседи, градежни работи… Влијанието на секојдневната и долготрајната изложеност на постојана бучава во сопствениот дом во некои случаи може да резултира со хронични болести како висок крвен притисок или кардиоваскуларни проблеми. Ова се случува затоа што бучавата автоматски го става нашето во состојба на подготвеност. Според членовите на Германското здружение за

Огромниот ефект врз човечкото тело кој ги има еден 20-часовен лет со авион

Ефектите од долгите летови врз човечкото тело се откриени додека Qantas го претстави најдолгиот директен комерцијален лет во светот. По три пробни летови во 2019 година, Qantas го објави одобрувањето на проектот Sunrise, со кој патниците ќе можат да летаат без престан од Сиднеј до Лондон во патување од 20 часа. Се работи и на

Како 10 познати пронајдоци се променија со текот на годините

Неверојатно е како еден век може да го промени целиот свет и сите модерни изуми, како радиото, сега ни изгледаат како дел од нашата секојдневна рутина. Но, порано не беше вака, а некои уреди изгледаат сосема поинаку од денешно време. 1. Фен Првиот фен го измислил францускиот стилист Александар Годефрој во 1890 година за неговиот

Запознајте ги Хелга и Зохар, двете „жени“ кои први ќе почнат повторно да ја освојуваат Месечината: Еве зошто тие се први

Нивните имиња се Хелга и Зохар, а нивните пластични тела во женска форма се исполнети со преку 5.600 сензори, секој за да го измери оптоварувањето на радијацијата за време на нивното патување околу Месечината. Двете кукли ќе седнат на патнички места во првата мисија на НАСА од програмата Артемис ова лето, патување без екипаж што

Молња, експлозии, авионски несреќи: Ова се 10-те најголеми митови за паметните телефони

Денес речиси секој има некаков паметен телефон, а овие уреди станаа неизбежен дел од нашето секојдневие. Бидејќи тие се користат скоро секогаш во денешно време, секако дека постојат претпоставки за нивната работа и начинот на користење кои немаат основа во реалноста. Ова се 10-те најголеми митови за паметните телефони. Мит 1: Подобро е да не

Оваа навидум обична маица ќе ве направи невидливи за технологијата за препознавање лице

Чудната и прекрасна маица со необични шари ја дизајнираа истражувачите од Универзитетот Northeastern и тимот успеа да ги идентификува областите на телото каде што додавањето бучава од пиксели може да ја збуни вештачката интелигенција. Ова ефикасно го прави оној што ја носи маицата невидлив, од перспектива на вештачка интелигенција. Зошто обичниот човек би сакал да

Во вашето тело се крие цел универзум и овие 10 споредби го докажуваат тоа

Фотографиите кои научниците ги гледаат преку нивните микроскопи отвораат сосема нов свет на ситни клетки од кои се направени нашите тела. И доста често, овие фотографии изгледаат како поглед од телескопи насочени кон далечни галаксии. Одблиску на човечкото око, на пример, наликува на црна дупка во вселената, изолирана масна клетка изгледа исто како Марс, а

Дали вашите деца се залепени за екранот на паметниот телефон и постојано „висат“ на TikTok? Експерт има важна порака за родителите

Во последните години, TikTok целосно го презеде приматот како најпопуларна апликација (и социјална мрежа) во светот, особено кај децата и младите. Тие поминуваат часови гледајќи различни видеа или снимаат и објавуваат свои. Сепак, прелиминарните истражувања покажуваат дека овие навики може да имаат негативно влијание врз развојот на мозокот кај младите луѓе и на крајот да

Научникот кој мислел дека разнесувањето на Месечината ќе ги реши сите животни проблеми

Дури и најпаметните умови добивале некој скептицизам за нивните револуционерни идеи – само помислете на Едвард Џенер што ја развива вакцината против сипаници, кога предложи да се земе гној од кравји сипаници и да се изгребе во кожата на осумгодишно момче. Без сомнение, луѓето од доцните 1700-ти би се смееле на идејата (мислам, доволно фер),

Кинезите до крајот на април откриваат нов амбициозен план: Сакаат да ја пронајдат Земјата 2.0

Откако испрати роботи на Месечината, ги спушти на Марс и изгради сопствена вселенска станица, Кина сега ги разгледува ѕвездените системи. Во април кинеските научници ќе објават детални планови за првата кинеска мисија за откривање егзопланети погодни за човечки живот. Мисијата ќе има за цел да истражува планети надвор од Сончевиот систем, или во други делови

Суперземјотресот за кој досега не знаевме ги држеше во страв и ги расели луѓето за цели 1000 години

Разорниот земјотрес предизвикан од цунамито што го погоди северниот дел на Чиле пред 3.800 години предизвика таков пустош врз тогашното крајбрежно население што на луѓето им требаа 1.000 години да се вратат на брегот, велат научниците. Тој антички суперземјотрес денес би бил со јачина од околу 9,5 степени и бил толку силен што предизвикал цунами

22 квадратни метри приватност: Дали би сакале да престојувате во пловечка хотелска соба?

Името на Пјерпаоло Лазарини досега се поврзуваше исклучиво со дизајнот на луксузни јахти и други пловни објекти. Но, италијанскиот дизајнер реши да го прошири своето поле на активност и дизајнираше пловечки хотелски соби кои би можеле радикално да го променат ликот на угостителскиот бизнис. Pearlsuite е концептот на Лазарини за пловечка хотелска соба со лизгачки

По пријателска цена: „Достапни“ комерцијални вселенски летови во голем балон

Американската компанија World View, во соработка со дизајнерите од PriestmanGoode, планира патување во вселената – во голем балон. Поточно, станува збор за модерна хексагонална капсула која ќе биде подигната од стратосферски балон со нула притисок. Капсулата ќе мора да биде подигната на 30.000 метри над земјата за да ги однесе сите заинтересирани патници до работ

Кон средината на месецот ќе имаме можност со голо око да видиме редок астрономски спектакл на раното утринско небо

Гледањето на планетите од Сончевиот систем порамнети во уредна линија е едно од многуте неверојатни искуства со гледање ѕвезди што можеме да ги добиеме, а во април ќе имаме можност да видиме еден таков настан на небото. Од средината на април, гледано на северната хемисфера на Земјата, ќе биде можно да се видат Сатурн, Марс,

Научникот кој го шокираше светот: Креаторот на генетски модифицирани деца ослободен од затвор

Пред неколку години, Хе Џианкуи веруваше дека е на работ на револуција и дека, поради новиот метод за контрола на епидемијата на ХИВ, може дури и да добие Нобелова награда. Наместо Нобеловата награда доби – затворска казна. Тој ја шокираше науката во 2018 година, а можеме да кажеме и целиот свет, кога објави дека со помош

Вака изгледаат бункерите во кои милионерите ќе се засолнат во случај на крајот на светот

Survival Condo нуди бункери претворени во луксузни апартмани каде што можете да го дочекате крајот на светот. Тоа се добро обезбедени места во поранешна ракетна база кои можат да издржат нуклеарен напад, природна катастрофа или која било друга катастрофа. Бетонските ѕидови во бункерите се дебели околу три метри и можат да издржат налети на ветер

Канада воведува забеган закон, кој крена прашина: Ќе нудат „помош за самоубиство“ на ментално болните

Од март 2023 година, луѓето кои страдаат од нарушувања, вклучително и депресија, биполарно растројство и ПТСН, ќе можат да бараат смрт со помош на лекар доколку страдаат од неподнослива психолошка болка. Поголемиот дел од луѓето кои бараат MAID се болни од рак, а потегот за проширување на услугата предизвика длабоки поделби меѓу професионалците за ментално

Жена потрошила дури 50.000 долари за да го добие „новото-старо“ куче

Франса Гертсма, од Флорида, останала „уништена“ откако нејзиното куче Оса починало од кучешко когнитивно нарушување – честопати наречено кучешка деменција – во 2019 година. Не можејќи да се збогува, контактирала со компанија специјализирана за клонирање на домашни миленици, а само 18 месеци подоцна и биле претставени три генетски идентични клонови на Оса, израснати од клетки

Научниците составија нова порака за вонземјаните во нашата галаксија, но вистинското прашање е – дали воопшто треба да ја испратиме?

Откако ќе откриеме постоење на интелигентен живот надвор од Земјата, првото прашање што најверојатно ќе го поставиме е како ќе комуницираме со вонземјаните? Напредокот во технологиите за далечинско набљудување откри дека огромното мнозинство на ѕвезди во нашата галаксија имаат планети околу нив и дека многу од овие егзопланети се чини дека се способни да имаат