Наука и технологија

Пред 200 години, бил дешифриран написот на каменот од Розета. Како тоа му помогнало на човештвото од денешна перспектива?

Пред 200 години, францускиот филолог Жан-Франсоа Шамполион го дешифрирал каменот од Розета. Ова достигнување им овозможи на научниците да читаат древни египетски хиероглифи. Во 1799 година, за време на уништувањето на тврдината во Розета (модерен Рашид) во Египет од страна на Наполеон, под урнатините била пронајдена џиновска плоча покриена со антички списи. Прво, плочата била

„Човекот потекнува од глината МИКА“ – Научниците изнесоа нова теорија за потеклото на животот од глина

Низ целиот свет се кажуваат легенди дека боговите го обликувале првиот човек од глина. Но, што ако овие митови ја повторуваат реалноста на чудни начини? Хелен Хансма, почесен биофизичар на Универзитетот во Калифорнија, тврди дека примитивните клетки би можеле да потекнуваат од мика глина, која на тој начин станала „мајка“ на целиот живот. Хипотезата дека

Неверојатно! Ексклузивни видеа од ударот на вселенското летало „ДАРТ“ на „НАСА“ со астероид, кој патува со брзина од 22.530 километри на час!

Вселенското летало „ДАРТ“ на „НАСА“ го заврши првиот тест за планетарна одбрана, откако го удри астероидот „Диморфос“ додека патуваше 22.530 километри на час. „Луѓе – 1, астероид – 0“, рече коментатор на преносот во живо, истакнувајќи колку е неверојатно што луѓето извршиле таква епска мисија. „НАСА“ исто така објави „твит“, откако вселенското летало „ДАРТ“ се

Пивото е добро за вас! Научниците тврдат дека 2 литра пиво дневно можат да го спречат ризикот од деменција

Пиењето пиво секоја вечер може да го намали ризикот од деменција, тврдат научниците. Австралиските истражувачи ги проучувале навиките за пиење и стапката на деменција кај 25.000 постари од 60 години. Резултатите покажаа дека луѓето кои пијат два литри пиво дневно имаат една третина помала веројатност да добијат состојба на одземање на меморијата отколку оние што

Вонземјаните се роботи кои ги уништиле своите креатори? Погледнете што мислат научниците на оваа тема!

Ова не е првпат научниците да кажат дека вонземјаните всушност се вештачка интелигенција. На пример, британскиот астроном Мартин Рис верува дека вонземјаните се роботи кои ги уништиле своите креатори. Лордот Мартин Рис, водечки британски кралски астроном, изјави дека верува оти вонземјаните кои ќе нè посетуваат ќе бидат роботи. Рис вели дека вонземските суштества нема да

Дојде спасот за загрозените животни? Првиот клониран Арктички волк во светот е роден во Кина!

Арктички волк е клониран за прв пат од генска фирма со седиште во Пекинг, која зела донаторска клетка од дива женка на Арктичкиот волк и ја комбинирала со ембрион кој бил одгледуван во бигл, кој дели генетско потекло со древните волци за да обезбеди процесот да биде успешен. Кученцето, по име Маја, е родено во

„Ова е најубавоте нешто што ми се случило“ вели 56 годишна баба која е трудна од нејзиниот син, како сурогат-мајка на неговото долгопосакувано бебе!

56-годишна мајка откри дека е бремена со бебето на сопствениот син, откако нејзината снаа открила дека не може да носи дете. Ненси Хаук, од Сент Џорџ, Јута, САД одлучила да биде сурогат за својот син Џеф Хаук (32) и неговата сопруга Камбрија (30), откако нејзината снаа направила хистеректомија, што значи дека не можела да носи

На човек му бил отстранет дел од мозокот и сега е БЕСТРАШЕН, за него не постои страв?!

До 28-годишна возраст, Џоди Смит го мачело сознанието дека еден ден ќе умре. Можеби ова делумно се должи на фактот што неговиот татко и брат загинале додека тој бил млад; можеби тоа се должи и на физичкиот дефект поради кој неговиот нервен систем погрешно се активира. Во секој случај, стравот од неговата неизбежна смртност ги

Нов тест на крвта кој може да открие 50 видови на рак „ветува многу“ во раните испитувања, откако забележа болест кај претходно здрави индивидуи!

Тестот на крвта кој може да открие 50 видови на рак покажа „ветување“ во раните испитувања, велат научниците – откако ја забележале болеста кај претходно здрави луѓе. Научниците од Њујорк открија 35 случаи на рак користејќи го тестот, но на други 57 луѓе погрешно им била дијагностицирана оваа состојба. Не беше можно да се утврди

„Мама била немирна!“ Мајка родила близнаци од различни татковци, откако имала односи со двајцата во ист ден!

Една Бразилка тврди дека родила близнаци од различни татковци откако имала секс со двајца мажи во ист ден. Анонимната 19-годишна девојка од Минериос во Гојас, Бразил , објаснила дека направила тест за татковство затоа што сакала да потврди кој е таткото. Таа решила да го направи тестот бидејќи по осум месеци се сомневала кој е

Нема повеќе „заглавив во гужва“- Најдете друг изговор за доцнење затоа што пристина ЛЕТЕЧКИ ВЕЛОСИПЕД со 100км/час и е нашата иднина!

Летечкиот мотоцикл кој може да патува со 100 километри на час до 40 минути го имаше своето деби во САД оваа недела на Северноамериканскиот автомобилски саем во Детроит. Ховербајкот е дело на Aerwins, компанија со седиште во Делавер која произведува дронови и беспилотни возила.   Xturismo моментално чини 777.000 долари, иако Aerwins вели дека ќе

Невообичаени шестоаголни дијаманти од древна џуџеста планета, долетаа на Земјата!

Чудни шестоаголни дијаманти од метеорити се пронајдени во северозападна Африка. Тие содржат дијаманти поцврсти од оние на Земјата. Па, така, научниците открија како се создава ретка форма на дијамант во вселената. Пред милијарди години, во внатрешниот Сончев систем, постоела џуџеста планета чија обвивка содржела јаглерод. По катастрофалниот удар со голем астероид, овој јаглерод бил компримиран,

Најјасната слика од Марс! „НАСА“ направи панорамска фотографија од планетата со камера од 2.5 гигапиксели!

Американската вселенска агенција „НАСА“ ја објави најдеталната слика од Марс досега. Резолуцијата на панорамската фотографија е 62,5 гигапиксели и ја сними марсовската почва, камењата, карпите, небото и трагите на роверот „Perseverance“, со кој е добиена сликата. Сликата е направена во кратерот Језеро, а специјалистите на „НАСА“ објавија краток видео преглед на најдеталната панорама на Марс,

Електричните автомобили се спасот за иднината! Нова батерија за автомобили која се полни за 3 минути и трае 20 години!

Новата батерија за електрични возила, која се полни за три минути и трае 20 години, наскоро би можела да дојде и кај новите автомобили. Adden Energy, старт-ап со седиште во Волтам, Масачусетс, доби лиценца и финансирање од 5,15 милиони долари за да го изгради дизајнот на батериите во размери за да се вклопат во електричните

Сателитот на Јупитер, со 6 пати повеќе вода од Земјата, многу веројатно има ВОНЗЕМСКИ ЖИВОТ

Ганимед, сателит на Јупитер (Јупитер III), е најголемиот и најмасивниот од месечините на Сончевиот систем. Дијаметарот на Ганимед е повеќе од 5200 км, што е дури и поголем од Меркур и само малку помал од Марс. Во март 2016 година, вселенскиот телескоп Хабл, исто така, направи изненадувачко откритие што укажува на постоење на голем океан

Копањето криптовалути со трошење многу струја заврши! Втората по големина крипто валута Етер направи успешна традиција на 99.95% поеколошки начин на копање!

Сите копачи на криптовалути беа против оваа транзиција, затоа што ќе останат без работа, но од друга страна пак, сите крипто ентизијатсти беа за, затоа што со тоа се отстранува најголемиот проблем поради кој криптовалутите беа оспорувани. Сега следи период на масовно прифаќање на ова револуционерно платежно средство кое е многу повеќе од тоа. Копачите,

Што претставува мистериозната дупка што постојано се појавува во центарот на Антарктикот?

Настрана од теориите на заговор, Антарктикот навистина е неверојатно и мистериозно место. И не затоа што таму хипотетички се кријат тајни бази на вонземјани и праисториски пирамиди, туку затоа што ова е вистинска ризница за науката. Научниците се обидуваат целосно да го разберат и истражат Антарктикот од 27 јануари 1820 година, кога руската експедиција предводена

Сакате да одите на Месечината, но не можете? Доволно е само да отидете во Дубаи, затоа што ќе градат вештачка Месечина!

Само 12 луѓе биле на Месечината. Но, што ако искуството на Месечината може да се спушти на Земјата како една несекојдневна туристичка дестинација? Барем тоа е она што планира да го направи архитектонска фирма од Канада. Мајкл Хендерсон, еден од двајцата претприемачи зад концептот, изјави дека проектот е „голем, многу сложен и целосно уникатен“. Издигнувајќи

Американската морнарица ПРИЗНА: „Имаме многу видеа од НЛО, но нивното објавување ќе наштети на националната безбедност и Пентагон!“

Американската морнарица нема да објави дополнителни снимки од неидентификувани летечки објекти бидејќи со тоа „ќе ѝ наштети на националната безбедност“. Портпаролот на воениот огранок ја даде изјавата како одговор на барањето за Законот за слобода на информации поднесено од владината страница за транспарентност The Black Vault – која претходно сподели илјадници страници документи поврзани со

„Seagate“ работи на развивање технологија за чување податоци во „ДНК“. Ви се верува дека ова е возможно?

Американскиот гигант „Seagate Technology“ моментално работи на тоа како да се впишат податоци во ДНК. Се очекува дека снимањето на информации во комбинација на молекули на аминокиселини ќе ја зголеми густината на складирањето на податоците за милион пати. Замислено е компјутерите да имаат „биолошки“ дискови со незамислив капацитет. „Seagate“ ќе развива системи за снимање податоци

Кинески научници открија непознат минерал на Месечината

Кинеските научници за прв пат открија нов минерал на Месечината и го нарекоа „Каменот Чанг“. Овој минерал е шестиот нов минерал откриен од луѓето на Месечината, а Кина стана третата земја во светот која откри нови минерали на површината на Земјиниот сателит. Истражувачите изолираа еднокристална честичка со големина од околу 10 микрони од примероците на

Која е совршената разлика во годините со вашиот партнер? Нови научни истражувања ја откриваат разликата која е идеална за да имате долга и хармонична врска

Некои луѓе велат дека годините се само бројка кога станува збор за љубовта и врските. Сепак, се чини дека општеството верува дека треба да има ограничување на годините помеѓу двајцата љубовници, а истражувачите дури го пронајдоа совршениот јаз што ги зголемува шансите за долговечност на парот. Во секој случај, мислиме дека љубовта, посветеноста и добрината

Бразилската влада забрани да се продаваат „iPhone“ телефони без полнач и го казни „Apple“ со 2,3 милиони евра

Бразилската влада му нареди на „Apple Inc“ да престане да продава „iPhone“ телефони без полнач за батерии во земјата, тврдејќи дека компанијата обезбедува нецелосен производ на потрошувачите. „Apple“ во октомври 2020 година објави дека ќе престане да ги вклучува адаптерот и слушалките со своите уреди ширум светот, непосредно пред објавувањето на „iPhone 12“, како дел

Сега вашата мачка може да разговара со вас! Апликација го преведува мјаукањето во човечки јазик?!

Тие се енигматични, мистериозни и непредвидливи, но сепак неодоливи. Мачките се едни од омилените домашни миленичиња кои можеби ни е најтешко да ги разбереме. И без разлика дали тие мјаукаат, шушкаат или рикаат, често е невозможно да се знае што точно мисли вашата мачка. Но, новата апликација „преведувач на мачки“ може да им помогне на

Науката потврди: Медитацијата го менува начинот на кој функционира мозокот

Пред неколку години научниците немаа докази дека медитацијата ги менува физичките процеси во мозокот но, сега имаат. Што точно се случува во човечкиот мозок за време на медитацијата? Како предмет на студија, научниците од Универзитетот „Томас Џеферсон“ избраа луѓе кои ги практикуваа духовните вежби на Игнатиус Лојола во посебен центар за медитација. Вежбите развиени од

Забележано НЛО во близина на Меѓународната вселенска станица! ВИДЕО од преносот во живо!

Во близина на Меѓународната Вселенска станица (ISS) е забележан неидентификуван летечки објект (НЛО). Специјалистите за Земјата кои им помагаат на космонаутите Олег Артемјев и Денис Матвеев за време на нивната работа на отворен простор забележале мистериозен објект блиску до соларната батерија на Сервисниот модул. За жал, бидејќи бил во близина, астронаутот не можел да го

Какви тајни крие мистериозната соба пронајдена во пирамидата на Кеопс?

Истражувачи од различни земји, обединети во рамките на проектот „ScanPyramids“ (Скенирање на пирамидите), ги објавија резултатите од скенирањето на Кеопсовата пирамида, или Големата пирамида, како што уште се нарекува. Големата празнина е името дадено на аномалијата пронајдена над Големата галерија, косиот тунел што води до Кралската комора. Што е внатре во оваа мистериозна празнина? Се

Најјасното видео од Титаник ДОСЕГА: „Непотонливиот брод“ кој потона во 1912 со детали кои не сте ги виделе!

Новата „прва снимка“ од „Титаник“ го покажува синџирот на бродот тежок речиси 100 килограми, џиновското сидро и котелот што паднал на морското дно кога бродот се скршил на два дела и потонал 12.500 метри под Северно Атлантската површина пред повеќе од 110 години. Скролајте надолу за видео Видеото, снимено од компанијата за нуркање OceanGate Expeditions,