Наука и технологија

Научниците ја мапираа целата глобална популација на пчели

Пчелите се соочуваат со опаѓачки број и иако точната причина за тоа е непозната, во голема мера се припишува на глобалното затоплување. За да им се помогне на спасувачите на пчели создадена е мапа на целата популација на пчели. Создадена е мапа што ги следи локациите на 20.000 видови пчели. За да се создаде информативна

Мапата на НАСА открива како би изгледала 2020 година без пандемијата

Оваа година сите се навикнавме на слики од некогаш градовите со метежи да станат градови без луѓе. Бидејќи транспортните центри и туристичките атракции останаа празни и целосно затворени се појави и една позитивна работа. Нивото на загадување падна на некои од најниските нивоа забележани во последните децении, во голема мера благодарение на привременото намалување на

Дали чистиот кислород може да го успори стареењето? Еве што вели науката!

Дишењето чист кислород може да помогне да се успори процесот на стареење, тврдат научниците кои стојат зад најновата студија. Тие откриле дека испитаниците ставени во кислородни комори имаат голем број на придобивки. Прво, тоа им овозможило на теломерите – заштитните капачиња на хромозомите – да растат повторно за повеќе од 20 проценти. Теломерите природно стануваат

НАСА крои планови да изгради нуклеарна централа на најдалечното достапно место

Нуклеарната енергија е доволно комплицирано прашање тука на Земјата, но НАСА одлучи да ги преземе работите чекор понапред. Тие сакаат да постават нуклеарна централа на Месечината. Агенцијата работи со Министерството за енергетика на САД на новиот проект и велат дека се надеваат дека ќе има функционален нуклеарен реактор до 2026 година. Планот е систем на

Археолози веруваат дека го пронашле храмот каде што било извршено библиско чудо

Антички храм за кој се верува дека бил место на библиско „чудо“ е откриен во Израелските висорамнини Голан. Археолозите од Универзитетот во Хаифа ја ископале оваа локација како дел од проектот за обединување на античката историја во природниот резерват Баниас во северен Израел. За време на копањето, професорката Ади Ерлих и нејзиниот тим откриле мал

Град во Јапонија се справува со мечките на сосема „јапонски начин“

Јапонците во исто време се познати по тоа што се многу напредни во технологијата, но исто така и целосно откачени. Но, не мора да значи дека доколку изумот е откачен дека и не е функционален. Такакава, град на северниот остров Хокаидо, купи два роботи „чудовишни волци“ за да ги плаши мечките и ова навистина функционира.

Археолозите открија череп стар 2 милиони години од далечен „братучед“ на човекот

Откриен е череп стар 2 милиони години за кој се смета дека е најраниот познат и најдобро зачуваниот пример на Paranthropus robustus, далечен роднина на човекот. Се верува дека Paranthropus robustus шетал низ Земјата во слично време со нашиот директен предок Хомо еректус и затоа истражувачите го нарекле нашиот „далечен братучед“. Скоро комплетниот череп е

Најбрзиот јавен транспорт на иднината за прв пат беше тестиран од луѓе

Вирџин Хиперлуп за прв пат успешно превезуваше патници со што се донесе чекор поблизу до реалноста планот за утопија за јавен превоз со голема брзина, за која прв пат сонуваше Илон Маск. Компанијата го постигна овој подвиг за време на викендот, носејќи двајца патници на виорен пат по тест патеката на компанијата Дев Луп пред

Овој мурал во Варшава заменува 720 дрвја и еве зошто е потребен во секој голем град

Бидејќи загадувањето е една од главните закани во нашите градови, луѓето смислуваат генијални начини како да се справат со овој проблем. Нов мурал во главниот град на Полска, на пример, им помага на луѓето во Варшава да дишат малку полесно. Како, се прашувате? Сето тоа благодарение на посебниот вид на боја, двајца талентирани полски уметници

Светлосни години напред: Во Јапонија можат да се контролираат роботи со мисли

Јапонија е една од најнапредните земји во однос на технологијата. Секоја година таму се појавуваат се повеќе нови работи кои ни го олеснуваат животот. На пример, ова е уред благодарение на кој можете да контролирате мини-робот со моќта на мислите.

Дали можеме да се „предозираме“ од витамин Ц и какви негативни последици може да предизвика

Во овој период акцент се става на подобрувањето на имунитетот и земање на дополнителна доза на витамини. Сепак сѐ што се прави треба да се прави со умореност и да се консултираме со стручни лица. Витаминот Ц е многу корисен за нашето здравје и имунитет и топло се препорачува во овој период, но што доколку

Како изгледаат 1.000 калории во различни видови на храна

Без разлика дали сакате да изгубите тежина, да бидете во форма или едноставно да стекнете поздрави навики во исхраната, добивањето информации за калориските вредности на храната што ја јадете е клучот за започнување на здрав начин на живот. Понекогаш изгледот може и да излаже. Навидум безопасен мал дел од одредена храна може да биде вистинска

Како да пресметате точна количина на вода што треба да ја пиете секој ден

Секоја година, луѓето пијат повеќе од 4 трилиони кубни метри свежа вода. Веројатно сте слушнале дека вие сами треба да пиете 8 чаши вода дневно за сите процеси во вашето тело да функционираат добро. Сепак, бројот не е целосно точен и во оваа статија ќе објасниме како стојат работите. Како настанал митот за стандардните „8

Што се случува со нашите масти кога слабееме

Диетите и свеста за телото станаа толку популарни што најмалку 43% од луѓето признаа дека следат одредена диета минатата година. Сепак, повеќето од нас всушност не знаат што се случува со маснотиите во нашето тело кога слабееме. Всушност, начинот на елиминирање на маснотиите во телото беше мистерија за голем број лекари до неодамна. Не сите

Астрономите ја открија најнегостопримливата „пеколна“ планета со незамисливи временски услови

Неодамна е откриена „пеколна планета“ која има некои од најекстремните услови во универзумот. Светот, наречен K2-141b, е пронајден околу 200 светлосни години оддалечен од Земјата и има ветрови со над 5.000 км / ч и површински температури над 2.600 степени С. Но, ова е само дел од ужасните услови на пеколната планета. Истражувачите од Мекгил

Зошто не можеме да се сетиме на работите кои ни се случиле пред 4-тата година од животот?

Велат дека нашите личности се обликувани во нашето детство, но колку е иронично што едвај можеме да се сетиме на нештата од раното детство! Овој феномен може да се случи на скоро сите луѓе, па дури има и официјален термин – детска амнезија. Како што растеме, ги забораваме луѓето, настаните, па дури и местата што

Град во Канада гради мостови од рециклирани шишиња за вино

Шишињата за вино често се користат, па затоа има слисла да се рециклираат но малку иницијативи биле толку генијални како користењето рециклирани шишиња за вино, за да се изгради мост. Канада е земја каде што рециклирањето е многу важно, а рециклирањето шишиња за вино не е нешто ново. Всушност, земјата користеше прав од стаклено шише

Нова направа може да создаде вода за пиење од обичен воздух

Тажна е реалноста дека милиони луѓе ширум светот сè уште немаат пристап до чиста вода за пиење. Но, очигледно, решението може да лежи не во земја, туку во воздух. Нов уред развиен од тим на Институтот за технологија во Масачусетс, наводно, може да извлекува и кондензира чиста вода од чист воздух, без да се потпира

Еве како изгледала изградбата на најпознатиот мост во Прага во 14-тиот век

Повеќето од нас се воодушевуваат на старата европска архитектура, но дали некогаш сте се запрашале како се изградија овие зашеметувачи градби во минатото? За среќа, Инженеринг и Архитектура изработија фасцинантна анимација која ја прикажува изградбата на „Карловиот мост“ во Прага, Чешка. Изградбата започнала во 1357 година, а мостот бил завршен во 1402 година, односно биле

Климатските промени оживеаја растение кое што не е видено во последните 60 милиони години

Влијанието на климатските промени е скоро секогаш исклучително лошо, но се покажа дека еден специфичен резултат од загревањето на планетата охрабрил древно растение повторно да се појави во Велика Британија. Во никој случај не укажуваме на разорното влијание на она што луѓето му го прават на светот да биде добра работа, но сепак плодните растенија

Овие роботски нозе ѝ помогнаа на зградата да „прошета“ до нејзиниот нов дом

Зграда која пешачи до својата нова локација звучи како почеток на детска книга, но ова е еден од начините како основно училиште во Кина е преместено од својата примарна локација. Во Шангај, основно училиште кое веќе било изградено, морало да се премести на нова локација за да се ослободи простор за трговски центар кој е

Креирана е веб-страна која ја симулира болката од вчитување на интернетот во 90-тите години

Носталгијата за 90-тите години на минатиот век е прилично честа, но една нова веб-страница враќа еден дел од деценијата што всушност би биле прилично среќни да ја оставиме во минатото – супер бавен интернет. Веб-дизајнер создаде страница што симулира брзини на вчитување на раните денови на Интернет и тоа е прилично болно искуство. За жал,

Нов производ за високоризичните луѓе, кој иако генијално смислен, сепак вознемирува, затоа што промовира нова нормалност

Веројатно секому од вас, како и мене, му се гади кога ќе ја слушне фразата „новото нормално“ и сигурен сум дека човештвото нема така лесно да се откаже од гушкањето. Колку и да е ова корисно и практично, на тоа ли ќе се сведе животот во иднина? Наместо да велиме новото нормално, треба да велиме

Зошто едната страна на лицето е попривлечна од другата, според науката

Инстаграмерите поминуваат над 5 часа неделно (48 мин на ден) правејќи селфија. Обично, се прават 7 селфија за секој „совршен кадар“ што го поставуваат на социјалните мрежи. Анука Линдел, професор по невропсихологија на универзитетот Ла Троб во Мелбурн, откри дека повеќето од оние кои прават селфи преферираат да ја покажат левата страна на фотографиите. Таа

Научниците открија докази што можат да ги поврзат античките клинци со „распнувањето на Исус“

Научниците наводно откриле докази кои сугерираат дека клинците за распнување на Исус биле вистински. Според едно ново религиозно истражување, се откриени фрагменти од клинците за кои се верува дека биле користени за да се закове Исус на крстот за време на неговото распетие, на кои имало траги од античко дрво и човечка коска. Откако првпат

2020 не е најлошата година во светот, таа чест ѝ припаѓа на 536 година од н.е.

Ако сте добиле впечаток дека 2020 година е официјално најлошата година досега, размислете уште еднаш. Секако, секој што живее денес, најверојатно ќе смета дека ова е една од најнепријатните години што ги доживеале, но секогаш има и полошо. И покрај безбројните грижи со кои се соочува современиот свет, во моментов е најбезбедно време да се

Еве како изгледа првата фотографија од 3.200 мегапиксели направена во име на науката

Научниците од калифорниска лабораторија ги споделија првите во светот фотографии од 3.200 мегапиксели. Меѓу моделите? Глава од брокула. Фотографиите кои се најголемите досега направени во еден кадар, се направени од сензори што ги разви тим од Националната лабораторија за забрзување на SLAC. Сензорите се поставени да бидат интегрирани во најголемата дигитална камера во светот, која

Научниците случајно откриле нов орган во човечката глава

Научниците засекогаш откриваат нови работи, а едно од најновите откритија е нов орган во внатрешноста на човечката глава. Новото откритие, од истражувачите во Холандија, изненади, бидејќи тие во тоа време всушност проучувале рак на простата. Додека испитувале збир на снимки, од Институтот за карцином во Холандија забележале нов сет на претходно неидентификувани органи. Се смета

Зошто нашите најдобри идеи ни доаѓаат на ум додека се тушираме

Ако некогаш сте имале најсјајни моменти на еурека додека се туширате, не сте сами. Ова им се случува на многу луѓе, а има и логични објаснувања кои стојат зад овој „феномен“. 1. Најдобрите идеи доаѓаат кога не размислувате. Најзначајните и идеи што го менуваат животот може да потекнуваат од таканаречените „моменти на туширање“ и науката