Наука и технологија

29 годишна девојка која преживеа рак ќе биде првиот цивил во вселената

29-годишна девојка која преживеала карцином е избрана да се приклучи на првата цивилна мисија во вселената, планирана за крајот на оваа година. Хејли Аркено, која работи како асистент на лекар во Св. Детската истражувачка болница Џуд во Мемфис, Тенеси, беше избрана откако 37-годишниот милијардер Џеред Ајзакман го купи приватниот лет од Илон Маск Спејс Икс.

Што е ISO? Сите сме слушнале за овие стандарди, чија приказна започнала на овој ден, но дали навистина знаеме кое е нивното значење

Често слушаме од луѓе или на реклами: „Тоа е според ISO стандарди“, но дали навистина сме свесни што претставува овој поим и како започнала приказната. Меѓународната организација за стандардизација, кратенка: ISO е најголемата организација во светот која се занимава со развој и публикација на доброволни меѓународни стандарди. ISO е независна, невладина организација составена од националните

Дали синиот гас ќе ја убие Тесла? Новиот процес на производство на водород без емисија ве носи 500 километри со еден резервоар

Тесла е подготвена да стане центар во автомобилската индустрија бидејќи светот ги исфрла возилата на фосилни горива за нивните електрични колеги. Сепак, нова технологија доаѓа со потенцијал за соборување на компанијата во сопственост на Илон Маск и нејзините електрични возила управувани од батерии. Наречен син гас – или син водород – ова чисто гориво се

Роверот на НАСА вреден 2.2 милијарди долари успешно слета на Марс по поминати 385 милиони километри

Роверот Упорност (Perseverance) на  НАСА успешно слета на Марс по поминат пат од  385 милиони километри. Роверот ги преживеа „седумте минути терор“ одкако го затекнаа бурни услови при влез во атмосферата на Марс кога се приближуаше до површината. „Тачдаун е потврден! Упорност безбедно слета на површината на Марс, подготвен да започне да бара знаци на

Научниците велат: диносаурусите изумреле поради комета што се одбила од Јупитер пред 66 милиони години

Гигантска комета што се „одбила“ Јупитер потоа се забила во Земјата пред 66 милиони години ги убила диносаурусите, а не астероид, тврдат тим астрономи. Истражувачите од Универзитетот Харвард ја разгледаа механика на Сончевиот систем, вклучително и кометите во облакот Оорт и нивните движења во текот на милиони години. Откриле дека значителен дел од предметите од

Кока-Кола тестира хартиени шишиња во Европа како дел од еколошката мисија до 2030 да бидат со 0 отпад

Гигантот за газирани пијалоци Кока-Кола тестира шишиња од хартија во Европа, како дел од својата мисија да го елиминира пластичниот отпад до 2030 година. Првиот прототип на хартиени шишиња од американската компанија ќе биде достапен ова лето преку ограничена онлајн проба во Унгарија. Пакет од 2.000 шишиња „пијалак во амбалажа од растително потекло“ на компанијата

Бидејќи денес е светски ден на иновациите: 7 помалку познати иновации кои би можеле да го променат светот

Компаниите ширум светот постојано иновираат, создавајќи нови начини на кои можеме да комуницираме и да го искусиме нашиот свет. Денот на иновациите ги слави овие смели истражувачи на нови идеи и со нивната напорна работа се менува нашата иднина. Институтот за историја на наука заедно со Друштвото за хемиска индустрија редовно се здружуваат за да

„Среќа во несреќа“: научници пронашле морски суштества кои живеат во вода од -2 ° C

Пронајдени се животни кои живеат на морското дно под Антарктикот во она што претходно се сметаше дека е ненаселена пустелија. Два вида морски сунѓери кои се хранат преку филтри биле забележани прицврстени на карпа на дното на океанот од страна на научници од Британското здружение за истражување на Антарктикот. Истражувачите спуштија камера низ дупка која

5 совети за преживување кои ќе ви послужат во одлучувачките моменти

За неколку секунди, од мирно пливање може да преминете во неволја во водата. Важно е да се процени опасна ситуација, а потоа да се реагира на тоа. Постојат многу ризични ситуации во кои можеме да се навлеземе, и да знаеме како брзо да преживееме во опасноста е апсолутно клучно. 1. Како да преживеете во силни

Расфрланите континенти на Земјата: Погледнете го нивниот „танц“ во најдеталната визуелизација направена досега

Тектонските плочи кои ја зафаќаат Земјата се движат како парчиња од сложувалка но по неколку милијарди години тоа е доволно за да се премине целата планета. Ова е токму она што го покажува визуелизацијата на движењето на тектонските плочи на Земјата низ нејзината историја. Научниците успеаја да направат еден од најкомплетните модели на движење на

7 начини да ја победите зимската депресија

Во зима, магијата е во воздухот – но не за секого. Ако сте заглавени дома, нервозни и уморни, веројатно страдате од таканаречена зимска депресија. Еве неколку начини со кои ќе можете да се справите со оваа моментално, но непријатно чувство. Намалете го синото светло Вашиот деноноќен ритам (циклус на спиење / будење) се распаѓа поради

Топ 5 најзначајни пронајдоци, откриени сосема случајно

Како што рече англискиот филозоф Томас Хобс: „Во науката не бараме толку многу причини за она што било, колку што има за она што може да биде“. Ова се применува во полна сила за овие 10 случајни откритија. Водечките научници својот живот го посветуваат на потрага по нова медицина, изум или иновација, но и малку

7 работи што се случуваат со вашето тело кога бакнувате некого

Бакнувањето со некој што го сакате не само што прави вие и вашиот партнер се чувствувате добро и да ја зајакнете врската, туку има и многу здравствени придобивки. На пример, можеби не сте расположени да го бакнете вашиот сакан кога имате главоболка, но токму тоа може да ви помогне да се ослободите од неа! 1.

Дали на Марс имало вонземјани? Водената пареа од Црвената планета сугерира дека „веројатно некогаш била населена“

Откако Обединетите Арапски Емирати (UАЕ)  и Кина успешно ја достигнаа орбитата на Марс, Црвената планета веќе доминираше во насловните страници оваа недела. Сега, ново истражување уште еднаш го стави Марс во центарот на вниманието со откривањето на водена пареа од планетата. Орбитерот за траги на гасови ExoMars (TGO), управуван од Европската вселенска агенција (ЕСА) и

Првиот 3D бифтек: Исто толку сочен како оној што би го купиле од месар!?

Сочен бифтек  е задоволство за многумина, но јадењето месо сè повеќе излегува од мода поради етички и еколошки проблеми. Сега, една израелска компанија го откри првиот 3D биопринтиран бифтек во светот направен со вистински клетки од крава, и тоа е целосно никакво без колење. Научниците зеле брисеви од две крави, ги клонирале, ги одгледувале во

Астро-фотограф фати „Еден-во-милион“ кадар од авион кој лета преку сонцето

Астро-фотограф во Калифорнија беше пресреќен кога случајно сними фотографија што се слика само еднаш во животот- силуета на џамбо-џет на сонцето. Ендру Мекарти е добро извежбан во сликање на сонцето, тоа го прави веќе две години. Секоја слика што ја прави од сонцето е „куп“ од илјадници снимки , тој снима слични слики „стотици пати“.

Жена пронајде начин како да рециклира пластиката во тули што се посилни од бетони

Една жена од Кенија повеќе не можела да ја поднесе негрижата на властите во однос на загадувањето со пластика, па смисли решение за самиот проблем, создавајќи цигли од рециклирана пластика. Нзамбие Мате, инженер за материјали со седиште во Најроби, создаде процес да го претвори „ѓубрето во пари“ со претворање на вреќи со пластичен отпад во

10 фото-споредби помеѓу животните и нивните предци кои никој не оставаат рамнодушен

Пред милиони години, суштества што денес би ни изгледале непознати шетале, скокале и трчале околу нашата планета. Нивниот изглед лесно ќе им донесе улоги во паркот Јура, дури и без учество во кастингот. Со текот на времето, еволуцијата ги направила своите корекции во нивниот изглед, па дури и во однесувањето, кои биле толку огромни што

Како малите бели лаги можат да им наштетат на децата, според науката

Лажењето на вашите деца кога се млади не само што може да создаде проблеми за иднината, туку и да влијае на нив во сегашноста. Ако вашите деца сфатат дека ги лажат, како на пример, кога ќе им биде кажано дека ќе се оди во парк, но наместо тоа, тие завршуваат во ординација кај докторот, може

Имала за цел да разговара со боговите! Необична мумија пронајдена во Египет ги зачуди археолозите

Археолозите пронашле мумија стара 2.000 години со златен јазик на античкиот египетски археолошки локалитет Тапосирис Магна. Тие веќе имаат теорија зошто мумијата е погребана со златен јазик, иако се изненадени од откритието. Античките египетски балсамери можеби ставиле златен јазик на мумијата за да се осигурат дека починатиот може да зборува во задгробниот живот, се вели

Еве како изгледа првиот пловечки град во светот кој е опкружен со ѕидови од 50 метри

Островот „The Blue Estate Island“ ги претстави плановите за изградба на првиот пловечки град на вештачки остров среде Карибите. Островот ќе биде изграден од специјални бетонски модули и ќе зафаќа околу еден квадратен километар простор помеѓу Флорида и Бахамите. Иако градот ќе биде „на вода“, на идните сопственици им се гарантира безбедност. За да им

Илон Маск го поставува истото прашање во секое интервју за да ги пронајде лажговците

Не се станува еден од најбогатите луѓе во светот доколку за вас не работат добри и способни луѓе. Илон Маск откри како точно го користи процесот на интервју за да најде достојни вработени. Маск, кој помогна да се донесат на светот Тесла, Пејпал и Спејс Икс, во повеќе наврати зборуваше за тоа што е потребно

Популарноста на „анти-Фејсбук“ социјалната мрежа расте: Нема реклами, а приватноста е загарантирана

По последниот потег на Фејсбук, кој најави промена на правилата за споделување податоци од луѓе кои користат WhatsApp, како и забрани и блокади на некои корисници на социјална мрежа (вклучувајќи го и Трамп) по немирите во американскиот Конгрес, некои корисници беа изреволтирани и го свртеа палецот надолу. Наместо добро познати платформи со милијарди корисници, тие

Еве како еден слеп човек прогледа благодарение на науката

Иако сите сетила се важни, видот се смета за едно од најважните. Сите сакаме да ги видиме убавините околу нас и работите што се случуваат во животот, без разлика дали се добри или лоши. За жал на некои луѓе им е одземена некоја можност, но науката секојдневно се труди да направи нови чекори напред и

Колку шолји кафе на ден се корисни за вашето здравје, според науката (Плус калкулатор за пресметка на внесен кофеин)

Во текот на 17 век, пиењето кафе се казнувало со смрт. Тогаш се верувало дека има ефекти што го менуваат умот. За среќа, сега можеме да пиеме кафе колку што сакаме, а докажано е дека разновидноста на соединенија што ги содржи придонесува за нашето здравје. Но, сè уште има многу дискусии за тоа колкава количина

НАСА објави видео од топлинска мапа, која дава уште една причина да ја мразиме 2020

Секој пат кога ќе излезат новини за уште еден извештај за тоа колку страда планетата од загадување и како климатските промени се влошуваат од минута во минута, наместо да мислиме „отиде светот“ веројатно треба да го претвориме тоа во позитивно размислување и да започнеме да размислуваме што можеме да сториме за да го спречиме тоа.

НАСА откри „Супер Земја“ стара 10 милијарди години

Астрономите кои вршат преглед на планети надвор од нашиот Сончев систем, откриле нова егзопланета различна од сѐ она што сме го виделе досега, обезбедувајќи ни докази дека планетите постојат од многу поодамна отколку што сме мислеле. TOI 561-b е една од трите планети откриени ккао орбитираат околу ѕвездениот систем TOI 561, кој прв го истражуваше

5 причини зошто доза на страв всушност може да биде добра за нас

За луѓето кои имаат страв или фобија, психолозите сега покрај психотерапија имаат и модерен третман. Тие ја користат виртуелната реалност за да им помогнат на луѓето да се борат против својата вознемиреност. Ако се плашите од гужва, ќе бидете ставени во виртуелна ситуација кога ќе бидете опкружени со луѓе и ова ќе ви помогне да