Арт и дизајн

Од ништо, нешто: Инспиративен уметник специјализиран за 3Д мурали претвора згради во прекрасни уметнички дела

„Wild Drawing“ е талентиран уличен уметник кој е специјализиран за неверојатни 3Д мурали кои ги претвораат здодевните згради во уметнички дела. Роден на Бали, „Wild Drawing“ или скратено „WD“, првпат се заинтересирал за уличната уметност во 2000 година додека студирал на Факултетот за ликовни уметности. Тој и неговите колеги често протестирале против училишната политика со

„Ние сме најстариот истетовиран пар во светот, нашите тела се 98% покриени со тетоважи и воопшто не жалиме, баш сме „кул“

Запознајте ја двојката која четири пати по ред беше крунисана за најистетовираниот пар во светот. Шарлот Гутенберг (76) и Чарлс Хелмке (81) од Флорида, поминале заедно 2.000 часа на столот за тетоважи.     Двојката, која се запознале во салон за тетоважи во 2006 година и на крајот се здружиле откако чувствата процветале го држат

Голи модели со селотејп наместо бикини на нив, на модната ревија „Black Tape“ во Њујорк

Манекенките повторно прошетаа на пистата со селотејп наместо бикини за време на ревијата на модната недела во Њујорк. Моделите учествуваа во шоуто на проектот „Black Tape“, лансиран во 2018 година од уметникот Џоел Алварез. На фотографиите се гледаат девојките со селотејп на кожата, кој покрива делови од нивните тела и имитира различни модели на бикини.

18 луѓе кои требале да размислат два пати пред да отидат на тетовирање!

Тетоважите се постојана обврска, иако може да се отстранат со ласерско отстранување или хируршки методи. Овие методи се често болни, скапи и може да бидат потребни повеќе сесии за отстранување. Затоа треба да размислиме двапати пред да се тетовираме. Ајде да видиме некои луѓе кои веројатно требало да направат чекор назад и навистина да размислат

7 храбри модели кои ја променија модната индустрија

Светот на модата стана многу поинклузивен во последниве години, но некои луѓе велат дека има уште долг пат да помине. Во денешно време на модните писти и насловните страници на списанијата се застапени се повеќе модели со различни состојби, форми на тело и позадина. Прекрасните жени во нашата статија решија да си го трасираат својот

Кога уметноста и занаетчиството ќе се спојат: Уникатни скулптури од старо железо кои пленат со моќниот изглед

Веб-страницата Mari9Art прикажува неверојатни скулптури од старо железо. Сите скулптури прикажани на оваа страница се направени од рециклиран метал и секое парче е уникатно уметничко дело. Талентирана група дизајнери и занаетчии – најдобрите во Тајланд – го создаваат секој предмет од нула, што резултира со уникатни парчиња.                

Февруари е месец на карневалите, па ајде да видиме што сѐ се нудеше на овие разголени тематски улични паради

Февруари е месец на карневалите. Во последната недела пред Великиот пост, католиците имаат тенденција да имаат последна забава и да организираат бучни забави со костими и мрсна храна. Најпознатиот карневал е во Рио де Жанеиро, но и во другите земји има шарени поворки и паради. Многу луѓе во шарени костими шетаат низ градските улици со

Мода или хорор? Животински маски на модната писта со порака до сите

Фактот дека модниот свет може да биде крајно шокантен и оригинален не вреди да се зборува уште еднаш. Понекогаш се чини дека сме виделе се на фоторепортажите од ревиите, но времето минува, а дизајнерите повторно изненадуваат со својата вселенска фантазија. Овој пат многумина ги погоди брендот Колина Страда. За време на ревијата на неговата колекција

Среќен ден на вљубените за оние кои го празнуваат! А, за оние кои не го празнуваат, погледнете како тој се слави низ светот

Денот на вљубените е празник од католичко потекло, кој се слави на 14 февруари во многу земји во светот. Името го носи по еден од двајцата ранохристијански маченици со името Валентин – Валентин Интерамнски или Валентин од Рим. Оние кои го слават овој празник подаруваат подароци, цвеќиња, слатки, играчки, балони и специјални картички (често во

Елементарна катастрофа! „Гучи“ и „Адидас“ создадоа бејзбол капа која чини неверојатни 588 евра и е во ред да си ја купите само ако имате ДВЕ ЛИЦА

Брендот „Гучи“ беше исмеан затоа што дизајнираше повеќебојна бејзбол капа со две стреи која чини 588 евра.     Италијанскиот луксузен дизајнер се здружи со гигантот за спортска облека „Адидас“ за да создаде модерно капче, но некои велат дека изгледа како дел од облеката на Шерлок Холмс. Капчето е дизајн со познатите три ленти на

Брачен пар купил 4 децении напуштена продавница и ја претворил во куќа од соништата која сега вреди 600.000 долари

Жителите на американската сојузна држава Луизијана, Род Роди и Лиза Синатер купуваат стари имоти и ги препродаваат по реновирањето. Еден од нивните проекти беше стара продавница која беше напуштена околу 4 децении. По трансформацијата, зградата поскапела за 11 пати.   Поранешната продавница, изградена во Тибодо во 1928 година, не била користена за намената околу 40

Погледнете како изгледа кружниот „градинарски град“ во Данска кој изгледа како да е дело на некоја вонземска цивилизација

Овие куќи в „Гарден Сити“ изгледаат како да се од друг свет, во кој архитектурата е толку различна од нашата. „Brøndby Haveby“ или „Brøndby Garden City“ се наоѓа веднаш надвор од Копенхаген, Данска. Архитектот Ерик Мајгинд го дизајнирал концептот во 1964 година.     Овој кружен дизајн овозможува зголемување на социјалната интеракција помеѓу жителите. Покрај

„Јас сум жената со најмногу пирсинзи на телото и имам вкупно 3500 „онаму доле“. Нема да престанам додека не направам 20.000 на целото тело“

Жената со најмногу пирсови на светот откри дека има над 3.500 пирсови во вагината и има за цел да достигне 20.000 по целото тело.     Елејн Дејвидсон, која живее во Единбург, која е покриена од глава до пети со преку 15.000 метални пирсови, им се придружи на Алисон Хамонд и Дермот О Лири на

Не ви треба личен стилист за да создадете „кул“ изглед! Девојка ги копира модните изданија на познатите личности во своја поефтина верзија

Благодарение на влијанието на модниот свет во неодамнешното минато, луѓето развија комплекси кои одредуваат кои форми на телото одговараат и кои не одговараат на вообичаените стандарди. Ние налетавме на блогот на „Инстаграм“ на Кејти Стурино, која демонстрира дека може да се носи облека од која било големина, а сепак да изгледа како славна личност. Ние

На што сѐ ве асоцира логото на „Тесла моторс“? Откриваме 9 тајни кои се кријат позади некои од најпознатите логоа на компании

Многу од популарните логоа што ги гледаме речиси секој ден имаат мистично потекло. Во некои логоа можете да ги видите шифрираните пораки и симболи кои биле специјално направени од дизајнерите со цел да привлечат поголемо внимание на познатите брендови. Ние денес решивме да ги откриеме тајните на некои логоата на светски познатите компании.   1.

Уметница од Виетнам го користи својот магичен допир за да им помогне на луѓето да ја вратат самодовербата покривајќи ги лузните со уметност

Нема сомнение дека сите тела се убави, но за луѓето кои имаат нежни лузни или други видно несакани белези, можеби е тешко да се чувствуваат така. Имајќи го ова на ум, талентираната уметница за тетоважи од Виетнам, Нгоц Лајк, прави чуда и ги прикрива лузните и другите телесни траги со прекрасни тетоважи, со што им

15 чудни предмети кои ги натерале луѓето да се згрозат од нивното постоење

Интернетот стана одличен начин за сите нас да ги споделиме нашите животи, а најчесто и да научиме забавни нови факти или да наидеме на прекрасни слики. Но, исто така, сега сме во можност да добиеме пристап до сѐ повеќе и повеќе работи што посакуваме никогаш да не моравме да ги видиме. Овие 15 луѓе споделија

Модна катастрофа или храбри изгледи за пофалба? Погледнете ја „Мотика“ листата на најлошо облечени ѕвезди на свеченото доделување на „Греми“ наградите

Најголемата вечер на музиката започна со мешавина на гламурозни стилови, додека ѕвездите од целиот свет се собраа на церемонијата на доделувањето на „Греми“ наградите во 2023 година. Додека црвениот тепих беше полн со типично стилски ансамбли, мноштво познати личности на вечерашниот настан се чинеше дека попуштија стилски и покрај сите нивни напори да изгледаат воодушевувачки.

Дизајнери буквалисти им дадоа на моделите буквално да ги носат фустаните на Недела на модата во Париз

Холандската модна куќа Viktor & Rolf претстави „надреални“ балски фустани од тул кои се со впечатливи странични и свртени силуети за својата најнова колекција на Недела на модата во Париз. Шоуто на високата мода пролет, лето 2023 година се одржа вчера попладне во раскошна соба во парискиот хотел Интерконтинентал Ле Гранд – историска градска знаменитост

16 совршени коинциденции кои не би можеле да ги измислите и да се обидете

Понекогаш, животот има такви неверојатни коинциденции за нас што едноставно не можеме да ги измислиме. На пример, кога вашата облека е сосема иста како вашиот кауч, или кога ќе најдете 2 многу слични карпи на многу различни места, во многу различни времиња. Сакаме да ги споделиме овие приказни со што повеќе луѓе. Ова го направија

13 луѓе го објаснија вистинското значење на нивните навидум обични тетоважи и ни ја сменија целата перцепција за тетовирањето

Во текот на нашите животи, постојат луѓе, места, настани, па дури и домашни миленици кои навистина ни оставаат посебен впечаток. Иако сите можеме да се поврземе со тоа, има и други кои исто така треба на некој начин да го екстернализираат ова чувство. А најдобриот начин да го направите тоа е со тетоважа која може

Светот е илузија, но не плашете се. Со оваа оптичка задача ќе сфатите дека вашиот мозок се обидува да ја предвиди иднината и го визуелизира светот околу вас

Вашите зеници се шират кога гледате слики како оваа додека вашиот мозок се обидува да ја предвиди блиската иднина. Не плашете се. Црната дупка што ја гледате всушност не се движи, расте или се шири. Темнината нема да ве проголта. Оваа слика е всушност статична и може да не научи многу за тоа како нашиот

„Јас сум фанатик за тетоважи и имам повеќе од 360 модификации на моето тело. Единствената која ме разбира е таа- МОЈАТА МУЗА и затоа сме совршен пар“

Фанатик за тетоважи ја откри музата зад неговите дела, а таа е исто толку неконвенционална како и тој. Тобијас Милер (33), чувар на зоолошката градина од Дортмунд, Германија, редовно се појавува на насловните страници со неговиот контроверзен изглед, на кој целото тело му е покриено со преку 300 „екстремни“ тетоважи.     Покрај неговата разновидност

Луѓето гласаа за најдобрите 20 цртани и анимирани филмови на сите времиња, а ние би можеле да го гледаме победникот секој ден!

Анимираните филмови создаваат свет во кој сè е можно и доброто триумфира над злото. Без разлика колку години имаме, кога ги гледаме нашите омилени цртани, се нурнуваме во детството, а нашите срца се полни со надежи и соништа. Луѓето гласаа за најдобрите анимирани филмови на „Дизни“ на сите времиња, а еве ги топ 20-те цртани

Купете си една фотореалистична слика од Алонсо Моралес Браво и секогаш ќе си живеете покрај река

Венецуелскиот уметник Алонзо Моралес Браво ја совлада уметноста на фотореалистичкото сликарство, доловувајќи ја бујната, зелена убавина на дождовната шума во неговите прекрасни слики со масло. Со внимание на деталите и склоност кон реализам, Алонзо успеа да создаде навистина импресивна форма на уметност. За оние кои сакаат да се инспирираат или да научат повеќе, не заборавајте