Арт и дизајн

Овој уметник прави „Проѕирни тетоважи“ кои ќе ве остават без зборови

Васиф Даниел Кахраман, некогаш графички дизајнер и уметнички директор, денес работи како уметник за тетоважи во Истанбул. Неговото уметничко патување започнало како прецртување цртани ликови, но подоцна напредувал во создавање на свои оригинални приказни и ликови. Васиф верува дека може да ја раскаже својата приказна со својата уметност. Сиромаштијата и насилството што тој го претрпел

Тетоважи кои дури и противниците на оваа уметност нема да ризикуваат да ги осудат

Според една неодамнешна студија , најчесто барање за тетоважи се розите или популарните цитати. Сепак, за многумина, тетоважата е многу важен чекор и не се одлучуваат да тетовираат било што. Ние пронајдовме тетоважи зад кои стојат цели приказни. „Татко ми почина во 2016 година. Вчера направив тетоважа во негов спомен“. „Тетоважа во чест на мојот

15 неверојатни примери за улична уметност која не би сакале да ја пропуштите

Уличните уметници имаат желба да остават свој белег на површините насекаде околу нив. Целта на уличната уметност е обично да се даде изјава и да се даде порака. Со текот на годините, естетиката на уличната уметност многу се подобри и уличните уметници секогаш успеваат да нѐ воодушеват.

Интересни стрипови со неочекуван крај за добро расположение

Животот е прекрасно патување и веруваме дека речиси сè во него зависи од нашата перспектива. Ако го промените начинот на гледање на работите, работите што ги гледате би можеле да се променат. Затоа ви ги претставуваме стриповите на илустраторот и уметник Танг Јау Хунг, кој има една интересна перспектива за работите и со тоа ќе

Уметник создава ѕверови и животни од полимерна глина – Погледнете ги неговите ремек дела!

Овие животни се инспирирани од фантазијата на уметникот и се направени со неколку видови полимерна глина, како и акрилни бои, ткаенина и мониста. Скролајте надолу за прошетка во светот на имагинацијата.

Забавни и апсурдни стрип илустрации што ќе ве насмеат

Без сомнение дека ние овде во Мотика сакаме добро да се смееме. Затоа, денес, ние сме повеќе од среќни да споделиме неколку возбудливи и хумористични илустрации од Дитер Беверс (познато како Квач), хонорарен цртач од Белгија. Дитер ја достигна бројката од 5000 следбеници на Инстаграм во јануари и е многу блиску до 6000! Скролајте надолу

Луѓе кои секојдневните прашања ги решаваат на исклучително оригинален начин

Секојдневно се соочуваме со разни секојдневни прашања кои се обидуваме да ги решиме за да си го направиме животот поудобен и полесен. Но, меѓу нас има луѓе кои токму сега живеат во 2222 година. Додека размислувавме за следниот проблем, тие веќе најдоа интересен пристап за негово решавање. Ви претставуваме 10 примери на луѓе од кои

Познати личности за кои има произведено Барби кукли. Некои изгледаат како да се клонирани!

Иако многу деца сонуваат да имаат кукла Барби, меѓу возрасните има и доста љубители на овие кукли. Некои дури собираат свои колекции и ја следат појавата на нови производи. Меѓу најпосакуваните набавки се куклите инспирирани од познати личности: актерки, пејачки, историски личности, па дури и членови на кралски семејства. Ние ви откриваме мајстори кои вешто

12 предмети кои можат да се наречат совршено олицетворение на релаксација преку дизајн

Ако мислите дека обична рачка на вратата не може да биде ништо повеќе од рачка, грешите. Со моќта на креативноста, таа истовремено може да стане и средство за дезинфекција на рацете. Нема повеќе миење на рацете по отварање на секоја врата. Елегантни фиоки Оваа рачка на врата во тоалет има вградено автоматски деспензер со средство

15 илустрации со силни пораки, кои ќе не потсетат во какво време живееме

Светот оди напред со голема брзина, но во исто време се враќа назад со уште поголема брзина. Однесувајте се со секој човек на начин како што вие би сакале тој да се однесува со вас. Само така ќе почнеме да градиме еден поубав свет.

Погледнете од близу и ќе останете без зборови: Импресивна изложба на аеродромот Кемал Ататурк во Истамбул, на турскиот уметник Дениз Сагдич

Овие дела се изложени на аеродромот Кемал Ататурк во Истанбул и се навистина врвно уметничко дело, поради фактот дека сите се направени од рециклиран материјал. Генијална идеја како да се реупотреби истиот.

Најслатките фустани на овогодинешната модна ревија на чоколадни фустани што се одржа во Дубаи

Salon du Chocolat е годишна изложба на меѓународната чоколадна индустрија. Настанот првпат се одржал во Париз во 1994 година со поддршка на француското Министерство за надворешни работи. Оттогаш, изложбата се одржува во различни градови во светот, како Њујорк, Токио, Пекинг, Москва и многу други. Salon du Chocolat оваа година за прв пат се одржа во

Сликањето на платно никогаш не било полесно, ти треба само еден потег!

Факт е дека умееме да кажеме дека сликањето и цртањето е многу лесно, а и многумина се потсмеваат на уметничките творби. Но, кога поубаво ќе ја видиме големата слика на сработеното, доаѓаме до сознание дека целиот тој процес е покомплексен отколку што си го замислуваме. Затоа треба да го почитуваме секое уметничко дело и вложениот

Уметница покажува како би изгледале ликовите од популарните видео игри кога навистина би ја влечеле целата опрема на себе (9 слики)

Линда Будербала, уметница од Франција, решила да работи на интересен проект, прикажувајќи ги ликовите од популарните компјутерски игри кои ги влечкаат сите свои работи на себе. Резултатите испаднаа слатки и смешни. The Witcher Minecraft Tomb Raider The Legend of Zelda Pokemon Fortnite Animal Crossing Skyrim The Resident Evil

Целосно енергетски независна куќа во планина

Оваа одржлива модерна куќа од 223 метри квадратни, се наоѓа во американската држава Масачусец. Изградена е на благо наведнат рид опкружен со живописен рурален пејсаж. Дизајнот на проектот вклучува пасивни принципи на дизајн што и произведуваат и складираат енергија во објектот. Благодарение на 56 фотоволтаични соларни панели LG инсталирани на покривот, електричната мрежа на куќата

Скулптор кој го претвора ѓубрето во уметнички дела какви што не сте виделе до сега

Птолемеј Елрингтон е талентиран скулптор од Брајтон, Обединетото Кралство. Во средината на осумдесеттите, Птоломеј студирал уметност и дизајн на колеџот Брадфорд. Тој многу патувал и работел на различни работни места, вклучително и дизајн и изградба на театарски сцени и конструкција, како и на изработка на разни големи проекти за јавни уметнички скулптури. Сето тоа го

Најекстремните учесници на Конвенцијата за тетоважи во Манчестер

Конвенцијата за тетоважи 2022 е најголемото шоу за тетоважи во Обединетото Кралство. Настанот ги претставува сите новитети во индустријата за тетоважи во Британија и Ирска. Настанот е комбинација од многу забава, атракции и прикази. Повеќе од 350 најдобри тату артисти беа подготвени да им понудат најквалитетни тетоважи на сите посетители на настанот. Во продолжение ви

Фотограф прави улични фотографии кои ја опишуваат необичната страна на животот

Џефри Де Кејзер е уличен фотограф со седиште во Гент, Белгија. Како што вели тој, „Уличната фотографија има способност да долови мал дел од човечката состојба, да ги поттикне емоциите на луѓето и да влијае на нивното размислување преку универзален визуелен јазик. Тоа е огледало на нашата имагинација, егзистенцијално проучување на перцепцијата способна да го

Луѓе чиј талент со шминката ги надминува границите на „козметичка услуга“

Козметиката стана основа за некои вистински уметнички креации. Без разлика дали прават импресивни оптички илузии или сликаат сценографија експертите за шминка ги редефинираат границите на оваа активност. Воодушевувачки е да се види како тие се трансформираат себеси.