Арт и дизајн

Некогаш омилената фризура од 70-тите сега си доби фестивал во Австралија наречен „Џигерица фест“

Некои од наjексклузивните австралиски фризури отидоа да се натпреваруваат на национално натпреварување за фризури во едно мало гратче во Австралија. Одржан во паркот Хебурн Моторспорт, западно од Њукасл во долината Хантер, во саботата, „Мулетфест“ привлече стотици натпреварувачи и гледачи од целата земја за да видат кој ќе биде крунисан за најдобар во 2023 година. Натпреварувачите

Најдобрите свадбени фотографии за 2023 година кои освојуваат со магијата на убавите моменти

Уживајте се во хипнотизирачка колекција на наградувани слики од Меѓународниот свадбен фотограф на годината за 2023 година. Овој престижен настан дава единствена можност за фотографите ширум светот да го покажат својот талент во различни категории. Посебно шармантна фотографија од настанот е направена за време на венчавката на Михаела и Мич, која се наоѓа во оддалечените

Ким Кардашијан се прошета низ Њујорк како на модна писта, а во раката држеше чанта „да грабнеш и да бегаш“. Дали знаете колку чини оваа фамозна торба „Хермес“?

Ким Кардашијан го покажа својот стил на вистинска суперѕвезда, кога излезе во Њујорк во четвртокот.     Реалити ѕвездата (43) носеше сребрена крзнена јакна во комбинација со раскошна чанта „Хермес Биркин“ и ја направи улицата нејзината модна писта. Ѕвездата го задржа својот лежерен изглед на друго место, облечена во црна тренерка и голема бунда.  

Уметник стана познат по тетовирањето уникатни делови од телото

Белгиски уметник, специјализиран за необични тетоважи, го покажа своето препознатливо уметничко дело со тетовирање на неконвенционални делови од човечкото тело. Инди Воет, вработен во салонот за тетоважи The Purple Sun во Брисел, е познат по создавањето на постојани тетоважи во нетрадиционални области како што се прстите и зад ушите. Неговата најуникатна вештина, сепак, лежи во

Од дете од богаташко семејство, до „поборник“ на вандализмот: Мистеријата за уличниот уметник Бенкси е ОТКРИЕНА, но зошто ја игнорираме?

Под псевдонимот Бенкси, тој стана глобална ѕвезда со проценето богатство од 50 милиони долари. Неговото „Girl With Balloon“ е оценето како „најомиленото уметничко дело на нацијата“, попопуларно од „The ​​Hay Wain“ на Џон Констабл. Резултатите дојдоа од анкета, заснована на листа составена од историчари на уметност, вклучително и дописникот за медиуми на Обсервер. Но, зад

Од каде ли им е само инспирацијата? 15 најчудни облеки од модни дизајнери кои нѐ оставија со подзината уста

Модата постојано нѐ изненадува со новите трендови, некои впечатливи, а други сомнителни. Повремено, дизајните навистина се надминнуваат себеси. Ваквите облеки ги оставаат луѓето да се прашуваат за инспирацијата на дизајнерот. Во оваа статија, ги рангиравме некои од најчудните. 1. Убав „фустан“ за на состанок.   2. Фустан крофна.   3. Правилен начин на носење балони:

Уметник за тетоважи вдахнува живот во лузните на луѓето правејќи ги уникатно парче уметност

Без сомнение, секое тело е убаво, но поединците со лузни или видливи траги може да се борат да го видат тоа така. Имајќи го ова на ум, Марта Мадригал, вешт уметник за тетоважи во Франција, го користи својот неверојатен талент за да прави чуда со тоа што ги прикрива лузните и другите траги на телото

Ајде, Барби, да одиме на јахта: Ултра луксузната розова јахта продадена за 5,68 милиони долари- но, за жал, Кен не е вклучен во цената

Розовата јахта од 5,86 милиони долари е официјално купена од неидентификуван „меѓународен технолошки претприемач“, известува SWNS.       Изграден од „VisionF Yachts“ со седиште во Турција, бродот долг 24 метри го има она што компанијата го опишува како „невообичаена, привлечна розова боја“, што го прави „гарантирано поиздвоен од толпата“, особено кога ќе се спореди

„Мојата ќерка има 6 недели, но веќе има подобра гардероба од мене со облека од „Шанел“, „Хермес“ и „Диор“ – сега ќе ѝ купам чанта „Луј Витон“ за Божиќ

Мајка откри дека го разгалува своето новороденче со раскошни дизајнерски предмети, вклучувајќи „Шанел“ чанти и ќебиња за бебиња „Хермес“.       Шестнеделната Квинјана, е исто толку гламурозна како и нејзината мајка Флорентина Канингем. Бебето Квинијана веќе собра завидна модна колекција, вклучувајќи неверојатна „Шанел“ чанта, ќебиња од „Луј Витон“ и „Хермес“, луксузни комбинации на „Диор“,

Дизајнерот на „Баленсијага“ повторно нѐ направи будали: Погледнете го новиот пешкир од брендот, кој чини 925 долари

Дизајнерот на „Баленсијага“, Демна Гвасалија, сака да си игра со луѓето кога станува збор за луксузна мода.       Можете да го видите тоа во „уништените“ патики од 1.850 долари кои изгледаат како да се извадени од канализација и чанта од 1.800 долари како од „ѓубре“. И сега, Гвасалија повторно го направи тоа со

Уметничката Стефани Ш. прави магија со своите раце: „Оживува“ секојдневни предмети и ги претвора во керамика

Kерамиката на Стефани Ш. не се само предмети, туку патување во идентитетот, културата и историјата. Нејзиниот талент лежи во трансформирање на обичните предмети во културни симболи. Од предмети за домаќинството до храна, нејзините полуреалистични керамички креации ги рефлектираат сложеноста на азиско-американското искуство. Керамиката на Стефани служи како мост помеѓу уметноста и животот, што ја прави

16 славни дами кои имаат повеќе до 50 години, но не се срамат да покажат „малку мевце“

Како што се развиваат општествените норми, така се развиваат и перцепциите за модата и облеката соодветна на возраста. Некои луѓе можеби имаат традиционални ставови, очекувајќи постарите жени да се придржуваат до поконзервативни стилови. Сепак, многу самоуверени и стилски жени над 50 години ги предизвикуваат овие очекувања. Овие жени се моќен пример за прифаќање на модата

Историјата за најпознатата фотографија на 21 век: Кој, како и зошто ја создаде позадината на „Windows XP“?

Излегува дека добро познатата слика од нашите компјутери со зелено поле и прекрасно мирно небо е вистинската фотографија! Нејзин автор е Чак О’Рир. Интересно, во првата деценија на дваесет и првиот век, оваа фотографија стана најгледана во светот!       Во јануари 1996 година, О’Рир бил на пат од својот дом во Света Хелена,

Демонстранти против уметност: Активисти за животна средина „уништија“ слика на Диего Веласкез во Националната Галерија во Лондон

Двајца климатски активисти од групата Just Stop Oil се уапсени откако во понеделникот го скршиле стаклото за заштита на познатата слика во Националната галерија во Лондон, соопшти градската метрополитен полиција. Видеото објавено на сметката на Just Stop Oil на X покажува како активистите носат бели маици со Just Stop Oil и го кршат стаклото заштитувајќи

Дизајнер изгради ДРВЕНА верзија на „Tesla Cybertruck“ – и неверојатно видео потврдува дека е целосно функционален

Додека вистинскиот „Cybertruck“ е оптоварен со скапи доцнења во производството, еден инвентор успеа да изгради целосно функционална верзија на возилото „Tesla“ за само 100 дена.       Каналот на „YouTube , ND – Woodworking Art“, ги покажа своите неверојатни вештини на човекот кој стои зад каналот. со изградба на дрвена верзија на возилото на

Жан Пол Готје е исмеван поради колекцијата на „голи“ облеки кои чинат до 600 евра: „Би било поевтино да се излезе гол!“

Францускиот моден дизајнер објави низа бизарни облеки кои не оставаат ништо на имагинацијата. „Уникатната“ палета на комбинезони, фустани и блузи, прикажува голо тело и сигурно ќе го привлече вниманието на многу минувачи на улица.   Има повеќе од 100 дизајни во „Колекцијата за тетоважи“, а најскапата облека, комбинезонот за тетоважа на тело, чини 598 евра.

Како изгледал светот што го знаеме денес во минатото: Прекрасни визуелни интерпретации на некогашните 7 светски чуда

Патувајте со нас, додека го откриваме превезот на вековите и гледаме во далечното минато, каде што воздухот беше преполн со мистика, а земјата дишеше уметност. Визуелните претстави на овие фотографии се имагинативни рекреации и можеби не се историски точни. Илустрациите и сликите прикажани во овој напис се уметнички интерпретации создадени од „NeoMam Studios“ и се

Македонска девојка на денот: Ива Спасовска

Ива Спасовска е 33 годишна модна дизајнерка од Скопје. Таа својата креативност целосно ја посветува на креација на модни парчиња, која секоја жена сака да ги поседува во својот плакар. Нејзините модни парчиња се дел од модното студио „Ива Спасовска ателје“ кое веќе со години постои и краси многу Македонки. Таа е позната по својата

Слушнете ја новата и последна песна на Битлси: Песна која се спремала 5 децении и благодарение на AI сега успеа да се заврши

Патувањето на „Now and Then“ се одржа во текот на 5 децении и е производ на разговори и соработки меѓу четирите Битлси. Долгото митологизирано демо на Џон Ленон првпат беше работено во февруари 1995 година од Пол, Џорџ и Ринго како дел од проектот Антологија на Битлси, но остана недовршена, делумно поради невозможните технолошки предизвици

Европски натпревар за фотографија на дивиот свет 2023 година: „Чудата се постојано присутни во природата, тоа не треба да го заборавиме!“

Штотуку беа објавени победниците на европскиот натпревар за најубави фотографии од дивиот свет за оваа година, организирано од Германското друштво за фотографија на природата (GDT). Шпанскиот фотограф Хавиер Азнар Гонзалес де Руеда оваа година се истакна со своето привлечно визуелно раскажување. Неговата наградувана фотографија „Mothering“ прави интимен поглед на природата, прикажувајќи мајка буба како се

„Јас сум жена со облини и имам проблем секогаш кога треба да купувам бикини. Еве кои се проблемите со кои се соочуваат НАДАРЕНИТЕ жени“

За жените со поголема килажа, купувањето костими за капење може да го претвори  тоа радосно време во стресно искуство слично на барањето игла во стог сено.       Запознајте ја Сони Тарнер, блогерка со плус големина, која стана модел, која ја изрази својата фрустрација на „Инстаграм“ откако се обиде да најде пристојно бикини во