Арт и дизајн

Слеп уметник создава неверојатна уметност користејќи го само чуството за допир

Американскиот уметник Џон Брамблит започнал да го губи видот кога имал само осум години, а станал целосно слеп поради епилепсија кога имал околу триесет години. Денес, тој не може да гледа сенки или форми, но сепак има светлосна перцепција. И така, неговото единствено бегство од депресија стана цртањето. Џон разви свој стил: ги меша боите

Фотографии кои покажуваат што всушност се случува зад филмските камери

Сите луѓе кои сакаат да седат и да уживаат во добар филм или серија може да се согласат дека има нешто волшебно во светот на киното. Вистина е дека многу малку од нас застануваат да размислат што е потребно за да се создадат оние фантастични сцени што никогаш нема да ги заборавиме. И за волја

Уметник црта анимирани ликови како луѓе, а резултатите се неверојатно реални

Ликовите од цртаните филмови изгледаат уште позаводливи штом Darky Artist ќе ги додаде последните детали. Овој  илустратор ги претвора славните цртани ликови во вистински луѓе. Илустрациите се направени толку вешто што е тешко да се открие дали станува збор за фотографија или цртеж. Уметникот собра над 20 000 следбеници, а неговата популарност расте од ден

Неверојатни манипулации со фотографии на Кевин Кардин кои ќе ве однесат во друг универзум

Кевин Карден е талентиран самоук фотограф, фотошоп уметник и едукатор со седиште во Кернерсвил, Северна Каролина, САД. Тој се фокусира главно на дигитална уметност и манипулација со фотографии. Кевин ја споделува својата работа на Инстаграм, каде има повеќе од 380 илјади следбеници.

Како да носите животински принт и да изгледате стилски?

Животинскиот принт никогаш не излегува од мода, а познати личности многу добро го знаат ова па затоа често ги гледаме како се одлучуваат за овој безвременски стил. Понекогаш, изборот на животински принт кој најмногу ви одговара може да биде тежок предизвик. Но, не грижете се: Постојат едноставни основни принципи кои можат да ви помогнат да

Еве од каде современата мода секојдневно црпе инспирација

Многу работи во нашиот живот црпат инспирација од природата. Технологијата, архитектурата и скоро сите работи што ги произведуваме се создадени со набудување на природниот свет околу нас. Инстаграм профил наречен fashion.biologique докажува дека модата е исто така многу слична на фрагменти од природата. Многу дизајнери на облека, особено дизајнери на висока мода, прават нивната облека

8 грешки што ги прават луѓето при комбинирање на фармерки во својот изглед

Во денешната мода, границите се практично избришани и можете да носите било што со сè. Сепак, основните принципи на комбинирање на бои, текстури и пропорции не се откажани. Затоа, ако сакате да го потенцирате достоинството на вашата фигура, тие сепак треба да бидат земени во предвид. 8. Тесни фармерки со долга јакна Во принцип, нема

Фотограф создава зачудувачки фотосесии за да ja истакне тесната врска помеѓу луѓето и животните

Анастасија Доброволскаја е портрет-фотограф кој ги прикажува луѓето и животните на многу чувствителен начин. Како што вели таа, „Јас се трудам да ја покажам и надворешната и внатрешната убавина на луѓето и животните, како и да ја истакнам нивната посебност, длабочина и индивидуалност. Сонувам дека секоја личност што има необичен изглед ќе верува во својата

Уметник ги украсува досадните улици со 3D уметност, толку магична што ќе ве натера да се посомневате во реалноста

Мексиканскиот уметник Карлос Алберто Г.Х, слика sидови и подови на начин кој изгледа неверојатно реално, ќе мора да ги допрете за да бидете сигурни дека не се винстински. Со својата уметност создава надреални слики и илузии кои се просто неверојатни.

Скулптор го користи скарото железо како алатка за креирање на магични дела

Ален Вилијамс е популарен метал скулптор од Велика Британија. Сите негови дела изгледаат многу невообичаено и импресивно – тешко е да се замисли колку време и напор се потребни за да се создаде една скулптура. Во овој пост, ќе видите примери за неговото дело, чии фотографии самиот скулптор ги објавува на својата страница на Инстаграм.

„Зелена куќа“ во Виетнам која спојува со мирот и природата

Градот Хо Ши Мин е метропола во Виетнам со високи градби, возила и густина на население, проследено со процут на урбаната инфраструктура и сообраќаен метеж. Од друга страна, поврзано со ова е недостатокот на зелени површини, каде што луѓето можат да бараат спокој и да седат во хармонија со природата за да го ослободат стресот.

Фотографка создава зачудувачки фотосесии за да ја истакне тесната врска помеѓу луѓето и животните

Анастасија Доброволскаја е портрет-фотограф кој ги прикажува луѓето и животните на многу чувствителен начин. Како што вели таа, „Јас се трудам да ја покажам и надворешната и внатрешната убавина на луѓето и животните, како и да ја истакнам нивната посебност, длабочина и индивидуалност. Сонувам дека секоја личност која има необичен изглед ќе верува во својата

Од валкана гаража до прекрасен дом: Семејство одлучи да внесе топлина во безживотен простор

Сергеј и Људмила Счастним ја наследиле оваа куќа од родителите. Пред нешто повеќе од една година, семејството одлучило да ја издаде куќата и да се пресели во странство притоа префрлајќи ги сите работи во гаражата. Кога се вратиле тие сакале да го средат и изолираат просторот, но првин им одело тешко поради пандемијата. Но, кога

8 грешки во дизајнот кои ги прават сопствениците на мали простории за живеење

Колку е помал станот/куќата толку е потешко да се уреди. Секоја навидум безопасна одлука (како ставање масичка пред каучот) може да го направи станот визуелно голем или да изгледа уште помал. Овие 8 грешки најчесто го прават сопствениците на мали простории за уредување. 1. Мали теписи 2. Нема доволно светлина 3. Хоризонтални линии 4. Мебел

Архитектонски чуда кои ќе ве натераат да застанете и да погледнете два пати

Како одминува времето, дизајнерите и архитектите стануваат сè покреативни и смели со нивните креации. Гуруата од модерна архитектура можат да ни дадат повеќе од убави и функционални куќи. Зградите во денешно време можат да создаваат лица, да се топат, да танцуваат и да свират музика, и на списокот на нивните „таленти“ се чини дека нема