Арт и дизајн

Овој уметник за тетоважи е специјалист за црно-бел реализам и ова се неговите најдобри дела

Тетоважите имаат многу различни стилови, инспирации и значења. Секој уметник за тетоважи има свој различен стил,а некои од нив имаат и толку уникатни стилови што веднаш би ги препознале. Со сигурност можеме да кажеме дека mr.T Stucklife има многу поинаков стил од останатите. Не е ни чудо што почнал да привлекува повеќе луѓе на социјалните

Група студенти се обидува да ги зачува неверојатните напуштени термални бањи во Херкулан, Романија

Дали некогаш сте помислиле дека сте премногу мали за да направите промена? Ова ќе ве предомисли. Приказната е за група студенти по архитектура кои се обидуваат да ја спасат најубавата напуштена спа-зграда во Романија и можеби во цела Европа, бањата Херкулан. Сè започнало со прашањето „Што можеме да сториме? Како можеме да ја спасиме? “

18 илустрации од уметник кој ги открива сите детали на модерното општество

Сите сме различни, но сепак постојат работи што ги обединуваат скоро сите жители на оваа планета. Сите сме подготвени за убави дела како кога ќе се заљубиме и не сакаме да ја изгубиме саканата личност. Сите ние сакаме да изгледаме малку подобри отколку што навистина сме, но претпочитаме да не зборуваме за тоа гласно. Овие

10 начини како да добиете повеќе простор во вашата мала соба

Кога живееме во мала соба и немаме доволно простор за основните потребни работи, тоа значи ни е потребно креативно и практично решение. Без оглед колку е мал вашиот простор, заменувањето на корпата за перење алишта, обична маса или работна маса може да биде совршен избор. А има и многу уникатни дизајни на располагање што ќе

Кина се подготвува за 37-от Меѓународен фестивал на мраз и снег во Харбин!? Чекај, чекај, што се случи со пандемијата?

Според фотографиите од подготовките за овој фестивал, Кина личи како да го прогласила короната за мртво. Бидејќи меѓународните граници на Кина се сериозно ограничени поради пандемијата на коронавирусот, само локалните туристи се очекува да им се восхитуваат на ледените скулптури на температури под минус 35 степени Целзиусови, следниот месец. Повеќе од 300 луѓе секој ден

Оваа фотографија од пингвини како се гушкаат со поглед кон Мелбурн е избрана за најдобра за 2020, а причината е трогателната приказна позади неа

Фотографија на која двајца пингвини се гушкаат додека ги гледаат прекрасните светла на хоризонтот во Мелбурн е добитник на меѓународна награда откако фотографот откри дека зад истата стои трогателната приказна за една загуба. Фотографијата на парот пингивини прегрнати на карпа додека ги гледаат градските светла пред нив, беше прогласена за победник на светскиот конкурс на

10 мали пронајдоци создадени да го направат светот многу подобро место за живеење

Додека научниците продолжуваат да откриваат нови хемиски елементи и да измислуваат нови видови вселенски бродови, има некои луѓе кои едноставно се обидуваат да го направат секојдневниот живот едноставно полесен и супер практичен. Без разлика станува збор за нов вид на божиќна ѕвезда за врвот новогодишната елка или ќебе што може да ве разлади во топол

Еве како изгледа маестрално изработена куќичка за кукли, која чини цело богатство

Кој би помислил дека куќичка за кукли може да чини повеќе од вашата сопствена куќа или стан. Ова ремек-дело на уметноста, архитектурата и дизајнот не е обична куќичка која би ја дале на вашите деца да се играат. Таа е модерна верзија на куќичките, ормани, во сопственост на жени од одредена социјална класа во текот

Архитекти кои се премногу креативни, но не и добри логичари

Архитектурата, како и другите дисциплини, е уметност затоа што бара голема креативност и имагинација. Меѓутоа, понекогаш, дизајните на одредени конструкции ги надминуваат сите претходни граници и стануваат навистина уникатни парчиња благодарение на нивната убавина и функционалност. Или завршуваат како чудна мешавина на оригиналност (на некој начин) и недостаток на логика.

Еве како може да се направи луксузна вила од само 12 транспортни контејнери

За секоја личност, дефиницијата за куќа од соништата е различна. Додека некои повеќе ги сакаат традиционалните живеалишта, други бараат нови и иновативни начини да го изградат својот совршен дом. Додека градењето куќа од контејнери за транспорт не е баш ново, некои луѓе сепак успеваат да нѐ изненадат со своите вештини и способност да ги трансформираат

12 фотографии од „загрозените народи во светот“ од кои наскоро ќе останат само портрети

Пред околу 12 години, фотографот Александар Кимушин тргна на возбудливо патување во потрага по мали народи и етнички племиња на работ на истребување, со цел да ги овековечи нивните претставници барем во портретите. Неговите најдобри дела беа проектот Светот во лица, кој грмна на изложбата на ООН во 2019 година. И покрај фактот дека зад

13 работи што го спречуваат вашиот дом да стане целосно пријатен

Не е лесна задача да се создаде вистински стилски и пријатен дом и секој сопственик има личен пристап кон него. Ние се обидуваме да се опкружуваме со работи што ќе ни донесат добри вибрации и ќе ги задоволиме нашите очи: ставаме незаборавни фотографии во рамки, внесуваме растенија, украсуваме полици за книги со прекрасни фигурини итн.

Победниците од натпреварот за „улична фотографија“ го отсликуваат животот таков каков што е

„The Independent Photographer“ меѓународна мрежа на ентузијасти и фотографи ги објави победниците на својот натпревар по улична фотографија што се одржа во септември 2020 година. Фото натпреварот имаше за цел да ги прослави и награди фотографите за најдобро опфатениот секојдневен живот на улиците. Погледнете ги 10-те најдобри и на крајот дознајте го победникот. Суџон Адикари

Арахнофоб „измолзел“ 1,2 милиони пајаци во текот на седум години за да создаде ваква наметка

Арахнофоб и историчар одлучиле да направат возбудлив проект за кој е потребно трпение. Тие во тек на 7 години измолзеле 1,2 милиони пајаци за да направат масовен наметка. Американскиот моден дизајнер Николас Годли и Сајмон Пирс, британски експерт за уметност и текстил ја креирале наметката. Тоа бил резултат на седумгодишен проект во Мадагаскар. Заедно со